CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad Praha Ruzyně
Aviatická 12/1048
160 08 Praha 6

V Praze 16.06.2014


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad Praha Ruzyně

Letošní druhý záchyt sloních klů na Ruzyni

Včera v ranních hodinách zabránili celníci na Letišti Václava Havla v Praze Ruzyni nelegálnímu vývozu sloních klů, které směřovaly na trase Praha – Paříž - Hanoj do Vietnamu. Sloní kly pašoval 32 letý cizinec.

Celníci objevili sloní kly při běžné kontrole zavazadel za použití rentgenu, kdy se jim nezdál jejich obsah. Při kontrole celníci postupně nalezli ve dvou látkových kufrech celkem 14 různě velkých dílů rozřezaných sloních klů, které byly jednotlivě zabaleny v alobalu.

Celková hmotnost sloních klů činila 35 300 gramů.

Pracovníky České inspekce životního prostředí, kteří na případu s celníky spolupracují, bylo určeno, že se jedná o kly slona afrického (Loxodonta africana). Tento druh slona je zařazen do seznamu nejpřísněji chráněných živočichů podle úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Tento případ je dále šetřen jako podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Celníci dále v jednom ze zavazadel stejného cizince nalezli v tubách od deodorantu neznámou špinavě bílou krystalickou látku, která po provedení narkotestu DRUGWIPE reagovala pozitivně na přítomnost metamfetaminu.


kpt. Ing. Šárka Miškovská
Tisková mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně
tel: +420 261 331 035
mobil: +420 602 490 784
e-mail: s.miskovska@cs.mfcr.cz