Celní správa České republiky
Celní úřad Praha Ruzyně
Aviatická 12/1048
160 08 Praha 6
V Praze 19. 12. 2019

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad Praha Ruzyně

45 kg drogy se snažil ukrýt ve svých zavazadlech

O víkendu zadrželi ruzyňští celníci na Letišti Václava Havla v Praze zásilku rostliny Katy jedlé. Drogu pašoval ve svých zavazadlech 58letý cizinec, který přicestoval na pravidelné lince Entebbe – Dubaj – Praha.

 

Droga byla objevena při běžné kontrole zavazadel cestujících. Celníci pašerákova zavazadla nejprve podrobili kontrole rentgenem, který je upozornil na organický materiál uvnitř dvou skořepinových kufrů.  Následnou vnitřní kontrolou zavazadel celníci objevili papírové ubrousky, které obsahovaly svazky čerstvých rostlinných výhonků a mikrotenový pytel ve kterém se nacházel sušený rostlinný materiál. Celková hmotnost rostlinného materiálu byla 45 kg.

 

Odbornou expertizou bylo potvrzeno, že se jedná o sušené výhonky rostliny Catha edulis – Katy jedlé. Jedná se o pomalu rostoucí rostlinu, která obsahuje toxickou látku kath. Nejčastěji se vyskytuje v horských oblastech zemí východní Afriky a Arabského poloostrova. Z hlediska užívání jsou nejcennějšími částmi rostlin mladé výhonky a listy, nejčastěji se žvýkají obdobně jako žvýkací tabák. Tento rostlinný materiál rostliny se užívá čerstvý i sušený. Užívání Katy jedlé (zvané též jako qát, qat, kát nebo kat) má celou řadu vedlejších účinků jako je rakovina úst, chronický vysoký tlak s následnou zástavou srdce a velmi často dochází k vážným psychickým problémům.

 

Případ byl řešen ve zkráceném přípravném řízení a pachatel byl šetřen pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. 

 

Jedná se o několikátý záchyt této drogy ruzyňskými celníky. O předchozích případech informoval celní úřad ve svých tiskových zprávách:

 

https://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/tiskove-zpravy/2019/Stranky/postovni-zasilky-obsahovaly-40-kg-katy-jedle.aspx

 

https://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/tiskove-zpravy/2019/Stranky/postovni-zasilky-obsahovaly-katu-jedlou.aspx

 

https://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/tiskove-zpravy/2019/Stranky/cizinec-pasoval-40-kg-drogy.aspx

 

https://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/tiskove-zpravy/2019/Stranky/kufry-ukryvaly-33-kg-drogy.aspx

 

https://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/tiskove-zpravy/2019/Stranky/cizinci-chteli-propasovat-142-kg-drogy.aspx


Seznam obrázků


 
kpt. Ing. Šárka Miškovská
Tisková mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně
tel: +420 261 331 084
mobil: +420 602 490 784
e-mail: s.miskovska@cs.mfcr.cz
 
Ohodnoťte srozumitelnost a užitečnost: