CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro hlavní město Prahu
Washingtonova 7
113 54 Praha 1

V Praze 14.07.2021


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro hlavní město Prahu

Nový pomocník pražských celníků

Pražští celníci obdrželi novou nejmodernější techniku pro odhalování nelegální přepravy a skladování omamných a psychotropních látek (OPL). Jedná se o speciální vozidlo pro detekci a kontrolu drog, které je využíváno při silničních, ale i vlakových a domovních kontrolách.

Zařízení umožnuje prakticky okamžitou detekci omamných a psychotropních látek a jejich prekurzorů. Speciální vozidlo je vybaveno také přístroji. Jedná se například o Ramanův spektrometr, itemizér nebo špičkový ruční rentgen pro efektivnější odhalování skrytých prostor a tajných schránek v dutinách vozu, návěsu, kontejneru atd., využitelných k převozu a uschovávání drog nebo například i nelegálně držených zbraní. Ruční rentgen „Videry PX1“ je využíván k neinvazivní kontrole vozidel, kdy při případném podezření nemusí celníci demontovat plasty a čalounění. Rentgen umožňuje detekci anorganických a organických látek, plastů či kovů. Pořízení jednoho snímku může trvat kolem 24 sekund a rychlost načítání jeho obrazu je 15 cm za sekundu. Velkou výhodou je rovněž také propojení pomocí Bluetooth technologie nebo wifi s počítačem. Díky tomuto ručnímu rentgenu bylo již odhaleno větší množství nelegálně přepravovaných cigaret, které byly ukryty v konstrukčních dutinách dálkového autobusu z Ukrajiny.

Díky své konstrukci a vybavení může být nasazeno takřka kdekoli na časově nezbytnou dobu bez připojení na externí zdroj. Na místě lze provádět i analýzu stěrů z kontrolované osoby a předmětů, nebo okamžitě detekovat neznámou látku.

Ačkoliv je vozidlo primárně určeno pro nasazení v regionu hlavního městy Prahy, může být jeho využití centrálně koordinováno a v případě potřeby lze vozidlo využít kdekoliv na území České republiky.

Nasazení této techniky velmi významně zefektivní kontrolní činnost při odhalování nelegální přepravy drog a zrychlí kontrolu silničních vozidel – například osobní automobil je kompletně zkontrolován během několika minut, a osob. Na místě lze provádět i analýzu stěrů z kontrolované osoby a předmětů, nebo okamžitě detekovat neznámou látku.

Pro potřeby obsluhy byli vyškoleni čtyři příslušníci pražské celní správy, kteří budou sloužit ve dvoučlenných hlídkách v působnosti celé České republiky. Toto speciální školení zorganizovala Celní protidrogová jednotka ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou.

Specializované vozidlo bylo pořízeno v rámci "Projektu posílení technických prostředků k odhalování nelegální přepravy nebezpečných látek, reg. č. ISF/14/02, který byl spolufinancován Evropskou unií v rámci národního programu Fondu pro vnitřní bezpečnost a z rozpočtu Celní správy České republiky".  

Vozidlo bylo pořízeno 17. června 2021, tovární značka podvozku je Volkswagen Crafter. Maximální výkon 130 kW, nejvyšší rychlost 165 km/h, hmotnost vozidla je 2850 kg.


nprap. Ivana Kurková
Tisková mluvčí CÚ pro hlavní město Prahu
tel: +420 261 334 264
mobil: +420 724 603 610
fax: +420 261 334 303
e-mail: i.kurkova@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky