Celní správa České republiky
Celní úřad pro Jihočeský kraj
Kasárenská 6
370 21  České Budějovice
V Českých Budějovicích 30. 12. 2019

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Jihočeský kraj

Celníci na jihu Čech odhalili nelegální pálenici

     Vyrobit si vlastní ovocnou pálenku bez placení daní láká i některé obyvatele jihočeského regionu. Výrobci takového lihu ovšem porušují zákon a musí počítat s rozhodným zásahem ze strany pracovníků celní správy.

     V polovině měsíce listopadu se o tom přesvědčil sedmašedesátiletý muž z obce na Vltavotýnsku. Pracovníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj v rámci vyhledávací činnosti prováděné postupem místního šetření zjistili, že vyrábí ovocné destiláty v rozporu se zákonem. Využíval k tomu destilační přístroj bez typového označení s chladičem. Celníci toto zařízení bez prodlení zajistili. V rámci předběžného opatření zajistili i více než dva hektolitry ovocných destilátů, skladovaných v demižonech a skleněných či plastových lahvích, neoznačených kontrolní páskou. Zajištěný destilační přístroj byl spolu s nelegálně vyrobeným lihem uložen ve skladu celní správy.

     Z jednotlivých nádob, v nichž byly destiláty uloženy, odebrali pracovníci celního úřadu více než šest desítek vzorků. U žádného z nich se naštěstí neprokázal nebezpečně vysoký obsah methanolu.

     Nelegální výrobce ovocných destilátů musí počítat nejen s uhrazením uniklé spotřební daně ve výši bezmála třiceti tisíc  korun, ale také se bude zodpovídat ze spáchání přestupku. I když od roku 2010 již samotná nelegální výroba lihu není trestným činem, stále za ni hrozí uložení sankce až do výše deseti milionů korun.  ​


Seznam obrázků


 
por. Mgr. Emanuel Breicha
Tiskový mluvčí CÚ pro Jihočeský kraj
tel: +420 386 714 233
mobil: +420 727 810 954
fax: +420 386 714 200
e-mail: e.breicha@cs.mfcr.cz
 
Ohodnoťte srozumitelnost a užitečnost: