CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro Jihočeský kraj
Kasárenská 6
370 21 České Budějovice

V Českých Budějovicích 15.06.2022


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Jihočeský kraj

Akce DIOR zaměřená na porušování práv duševního vlastnictví na jihu Čech úspěšná

V pátek 10.6.2022 a v sobotu 11.6.2022 proběhla celorepubliková akce DIOR, která byla zaměřena na prodej zboží podezřelého z porušování práv duševního vlastnictví. Příslušníci odboru Dohledu Celního úřadu pro Jihočeský kraj provedli ve svém regionu kontroly v katastru obci Strážný, Studánky a Vyšší Brod. Do akce bylo na jihu Čech zapojeno celkem 13 celníků a 5 služebních motorových vozidel.

Pozornost celníků byla zaměřena na tržnice a tzv. stánkový prodej, ale i na kamenné provozovny. Obchodníci v těchto prostorách nabízeli zboží jako originály světoznámých značek. Nejčastěji se jednalo o textilní zboží, obuv a galanterii. Provedenými kontrolami bylo zjištěno a následně zadrženo celkem 1.095 kusů textilu a galanterie a 265 párů obuvi, jejichž následným prodejem by vznikla majitelům ochranných známek škoda ve výši 9.524.160,- Kč.

Celkem tak od začátku letošního roku jihočeští celníci zadrželi zboží podezřelé z porušování práv duševního vlastnictví v hodnotě přesahující 15 milionů korun. Přestože obchodníkům hrozí nabízením takového zboží jednak zadržení zboží a jednak vysoké pokuty, opakovaně jej nabízejí.

Veškeré zadržené zboží skončilo ve skladu celního úřadu. V případě, že by se majitelé ochranných známek rozhodli využít tzv. zjednodušený postup, budou případy předány právnímu oddělení Celního úřadu pro Jihočeský kraj a zboží bude zlikvidováno. Celníci budou v kontrolách provozoven pokračovat i nadále, jelikož dozor nad dodržováním povinností a zákazů v souvislosti s nakládáním se zbožím porušující práva duševního vlastnictví je jednou z priorit Celní správy. 

Tisková zpráva Generálního ředitelství cel:

Celorepubliková kontrolní akce DIOR zaměřená na porušování práv duševního vlastnictví | Celní správa ČR (celnisprava.cz)por. Bc. Radek Kréda
Tiskový mluvčí CÚ pro Jihočeský kraj
tel: +420 386 714 233
mobil: +420 724 667 814
e-mail: r.kreda@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky