Celní správa České republiky
Celní úřad pro Jihomoravský kraj
Koliště 17
602 00 Brno
V Brně 26. 5. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Jihomoravský kraj

Statisíce cigaret přes celníky neprošly

Přibližně 1 800 kartonů „nekolkovaných" cigaret a téměř čtyři kilogramy zahřívaného tabáku zajistili o víkendu jihomoravští celníci. Únik na spotřební dani by přesáhl jeden milion korun.

O víkendu kontrolovala jedna z hlídek celníků vozidla na dálnici D2 nedaleko státní hranice se Slovenskem. V rámci pátrání po zboží, které by mohlo uniknout dohledu celních orgánů si v pátek krátce před půlnocí vytipovali ke kontrole jízdní soupravu s bulharskou státní poznávací značkou. Dle dokladů měl řidič převážet slunečnicová semena z Bulharska do Německa.

Celníci soupravu převezli do nedaleké haly, kde ji podrobili úplné vnitřní kontrole. Na ložné ploše návěsu se nacházely velké pytle se slunečnicí. Při bližším ohledání však celníci zjistili, že v části za kabinou se nachází i balíky zabalené černou fólií. Jednalo se o kartony cigaret s bulharskými tabákovými nálepkami. V balících bylo ukryto 356 400 kusů cigaret 24 různých značek a téměř čtyři kilogramy zahřívaného tabáku. Řidič přiznal, že zboží nakoupil v Bulharsku a chtěl ho v Německu se ziskem prodat.

Vzhledem k podezření ze spáchání trestného činu případ následně převzali kolegové ze Sekce Pátrání Generálního ředitelství cel k trestnímu prověřování. Poněvadž byly splněny veškeré nezbytné podmínky, řešili případ v rámci zkráceného přípravného řízení. Již v pondělí odpoledne Okresní soud v Břeclavi vydal rozhodnutí, kterým řidiče odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody na jeden rok se zkušební dobou tři roky, k vyhoštění z České republiky na pět let a propadnutí zboží.


Seznam obrázků


 
por. Mgr. Lada Temňáková
Tisková mluvčí CÚ pro Jihomoravský kraj
tel: +420 545 549 205
mobil: +420 602 217 615
fax: +420 545 573 526
e-mail: l.temnakova@cs.mfcr.cz
 
Ohodnoťte srozumitelnost a užitečnost: