CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro Karlovarský kraj
Dubová 8
360 04  KARLOVY VARY

V Karlových Varech 19.08.2021


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Karlovarský kraj

Celníci zajistili padělky herbicidních postřiků

V polovině srpna provedli celníci na tržnicích v Karlovarském a Ústeckém kraji regionální kontrolní akci s názvem „ROUNDUP II“, zaměřenou na ochranu práv duševního vlastnictví. Zajistili 222 litrů herbicidních přípravků.

Celníci mimo jiné provádějí kontroly zaměřené na dodržování povinností v souvislosti s vymáháním práv duševního vlastnictví a ochranu spotřebitele. Karlovarští i ústečtí celníci se ve většině případů setkávají s padělky především textilu, obuvi a galanterního zboží, nejčastěji na tržnicích, ale i v kamenných prodejnách. Tentokrát se zaměřili na prodej padělků rostlinných postřiků. 

Na kontrole tržnice v Petrovicích (Ústecký kraj) a opakovaných kontrolách tržnice v Potůčkách (Karlovarský kraj) se podílelo 30 celníků. V Ústeckém kraji zajistili 148 litrů, v Karlovarském kraji 74 litrů herbicidních přípravků ROUNDUP, jež vykazovaly známky porušení práv duševního vlastnictví.

Rostlinné postřiky se nacházely v různých velikostech spotřebitelského balení, od 1 litru až po pětilitrové kanystry. Hodnota zajištěného zboží v případě prodeje originálních výrobků by dosahovala výše bezmála 100 tisíc korun.

Z výsledků kontrol je patrné, že se nejedná pouze o podezření z porušení práv duševního vlastnictví, ale vzhledem k tomu, že celníci zajistili chemický přípravek, který není originálním zbožím, existuje zde riziko poškození nejen životního prostření, ale také zdraví osob, jež s přípravkem manipulují.

Celníci případy předali k dalšímu řízení právnímu oddělení Celního úřadu pro Karlovarský kraj a Celního úřadu pro Ústecký kraj.

 


nprap. Lenka Havelková
zástupce tiskové mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj
tel: +420 353 248 244
mobil: +420 725 808 036
fax: +420 353 248 200
e-mail: l.havelkova@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky