CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro Karlovarský kraj
Dubová 8
360 04  KARLOVY VARY

V Karlových Varech 31.05.2023


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Karlovarský kraj

Kontroly nejen na tržnicích pokračují

Karlovarští celníci v boji proti prodeji padělků nepolevují, v květnu při kontrolách zajistili zboží za téměř 7 milionů korun.

V rámci kontrolní činnosti se zaměřili na prodej zboží, jež porušuje práva duševního vlastnictví, a ochranu spotřebitele. Kontroly provádějí nejen na tržnicích, ale i v kamenných prodejnách v celém regionu. Přestože obchodníkům hrozí zajištění zboží i peněžité tresty, opakovaně jej nabízejí, a to nejen před stánky i v nich, ale také v různých příručních skladech, pod pulty či v různých krabicích nebo regálech přímo na prodejnách, kde se snaží tyto napodobeniny přidat k ostatnímu nabízenému zboží, nebo je přikrýt jinými výrobky.

Ani tyto „skrýše“ nezabránily tomu, aby příslušníci dohledu takové zboží objevili. Během květnových kontrol zajistili v karlovarském regionu více než 700 kusů zboží, jež vykazovaly znaky padělků, čímž by mohlo dojít k porušení práv duševního vlastnictví. Ve většině případů se jednalo o napodobeniny parfémů, textilu, obuvi, kabelek, batohů, peněženek, ale také hraček, příslušenství k mobilním telefonům, či pracích prášků. Hodnota zboží světoznámých značek vyjádřená v cenách originálních výrobků by dosahovala výše bezmála 7 milionů korun.

Od ledna letošního roku zajistili karlovarští celníci při 30 pozitivních kontrolách na tržnicích i v kamenných provozovnách téměř 2 500 kusů zboží v hodnotě přesahující 13 milionů korun.

Veškeré zajištěné zboží skončilo ve skladu celního úřadu. Případy byly předány k dalšímu řízení právnímu oddělení Celního úřadu pro Karlovarský kraj. Pokud by se prokázalo, že se jedná o padělky, hrozí pachatelům přestupku pokuta až do výše 10 milionů korun. V případě, že by se majitelé ochranných známek rozhodli využít tzv. zjednodušený postup, bude zboží zlikvidováno. Celníci budou v kontrolách nejen tržnic pokračovat i nadále.


nprap. Lenka Havelková
tisková mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj
tel: +420 353 248 244
mobil: +420 725 808 036
fax: +420 353 248 200
e-mail: l.havelkova@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky