CZ EN Translate
Menu

Asistence při vážné dopravní nehodě

Je skutečností, že výkon služby v terénu nebývá snadný a příslušníci celní správy musí činit svá zásadní rozhodnutí s ohledem na aktuální situaci. V pátek 28. září po čtvrté hodině ranní byli nstržm. Michal Matějka a nstržm. Milan Musil z Celního úřadu pro Královéhradecký kraj přímými svědky vážné dopravní nehody, při níž přišli o život dva lidé. Rozsáhlý oheň, silný žár a následný výbuch jim nedovolil realizovat první pomoc, svoji snahu pomoci však projevili promptním zajištěním bezpečnosti dalších lidí přijíždějících po D 11 k místu dopravní nehody.


„Při přejíždění dálnice po silnici první třídy č. 329 na exit jsem zpozoroval vozidlo, které nás na tomto nájezdu na dálniční přivaděč mohlo ohrozit z důvodu nedání přednosti v jízdě našemu vozidlu. Viděl jsem, jak se řidič vozidla nevěnuje řízení, pro něco sahá do středové přihrádky vozidla a nedává pozor na cestu. Kolega Musil zabrzdil a díky tomu nedošlo ke střetu služebního motorového vozidla s osobním vozidlem,"
uvádí Michal Matějka.


Hlídka celníků výkonového zpoplatnění dále pokračovala ve své kontrolní činnosti na exitu 35 ve směru na Hradec Králové. Po chvíli však zahlédla, jak osobní automobil najíždí do protisměru na dálnici D 11 směrem do Prahy. Celníci neprodleně spustili výstražné akustické i světelné zařízení ve snaze upozornit samotného řidiče i další projíždějící vozidla na vůz jedoucí v protisměru. Řidič vozidla nereagoval na výstražné signály a celníci se jej snažili dostihnout ve správném směru dálnice, mínili jej výstražným zařízením a zastavovacím terčem upozornit na jeho velmi riskantní a život ohrožující jízdu v protisměru. Než se jim to ale podařilo, osobní vozidlo narazilo do protijedoucího nákladního automobilu a obě vozidla vzplála.

Zatímco jeden z celníků nahlásil událost na linku 112, druhý popadl hasicí přístroj a utíkali k místu dopravní nehody. Společnými silami se ho snažili zabezpečit, když spatřili bezvládné tělo ležící v bezprostřední blízkosti hořících vozidel.


„S kolegou jsme se snažili poskytnout první pomoc, kterou ovšem nebylo možné provést z důvodu silného žáru hořících vozidel. Dále jsme v blízkosti nákladního vozidla slyšeli nějaké syčení.
  Za několik vteřin se ozval nespecifikovatelný výbuch," popisuje Milan Musil.


Aby nebyla ohrožena bezpečnost dalších účastníků silničního provozu, začali ihned konat potřebné kroky a zajišťovat místo z obou stran dálnice. Po několika minutách dorazili hasiči a policisté. Celníci dále pokračovali v pomoci dle pokynů velitele zásahu hasičského záchranného sboru.

 

 

 

HK_nehoda na D11.jpg 

Foto: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje

 

 

 

por. Ing. Jitka Fajstavrová
CÚ pro Královéhradecký kraj


Stránka byla publikována dne: 02.10.2018

Skočit na začátek stránky