CZ EN Translate
Menu

Lidé mezi námi

      Na celém světě onemocní každý rok tisíce lidí včetně dětí vážnými, život ohrožujícími chorobami jako jsou leukémie, těžké krvetvorné útlumy, zhoubné nádory nebo další vzácné choroby krve a obranyschopnosti.  Nadějí pro všechny pacienty, jejichž poslední šancí na záchranu života je transplantace kostní dřeně, je její dobrovolné dárcovství člověkem, který se plně shoduje v tkáňových transplantačních znacích, HLA antigenech. U nepříbuzných dárců může být unikátním člověkem pouze jediný z mnoha tisíců. Český národní registr dárců dřeně úzce spolupracuje s ostatními registry v zahraničí. V České republice v současné době čítá přes 86 tisíc dobrovolných dárců, na celém světě je jich více než 34, 5 milionu. Dárcovství kostní dřeně je anonymní.

 

     Dne 26. dubna 2019 se konal v Obecním domě v Praze slavnostní galavečer, v jehož rámci ocenili zástupci Českého národního registru dárců dřeně a Nadace pro transplantace kostní dřeně třiatřicet dárců, již darovali v roce 2018 šanci na život neznámému člověku. Součástí galavečera bylo také výjimečné setkání vyléčené pacientky po transplantaci se svojí dárkyní.

 

     Pozvání přijala také Aneta H. z Celního úřadu pro Královéhradecký kraj, která věnovala kostní dřeň a lymfocyty, v obou případech nemocnému dvouletému dítěti trpícímu ve Spojených státech amerických leukémií. Ocenění převzala z rukou patrona programu herce Ondřeje Vetchého, s gratulací se připojili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a římskokatolický duchovní, pomocný biskup pražský Václav Malý.

 

     Odběr kostní dřeně podstoupila Aneta 13. června minulého roku ve Fakultní nemocnici v Plzni, takzvanou klasickou metodou. Ten jí byl proveden na chirurgickém sále v celkové anestézii a trval jednu hodinu. Ležela na břiše a lékaři jí zavedenou odběrovou jehlou do dutiny v zadních hrbolech pánevní kosti stříkačkami po kapkách odsáli potřebné množství dřeně s krevní příměsí. Vzhledem k pozitivní reakci a obnovy nemoci ji o pomoc požádali opětovně.  Tentokrát darovala bílé krvinky. Dne 11. března letošního roku byla po dobu čtyř hodin napojena na systém hadiček, které odváděly její krev z žíly, oddělovaly cirkulující lymfocyty a zbytek krve jí průběžně vracely do jiné žíly.  Malému dítěti nebyly podány jednorázově, byly zmrazeny a aplikovány do jeho tělíčka ve stanovených dávkách.

 

      Při transplantaci dřeně se nahrazují nemocné krvetvorné tkáně zdravou kostní dření. Aby mohl „její malý pacient" přežít, museli mu lékaři jeho vlastní dřeň nejdříve rozpustit formou invazní chemoterapie. To už byl připraven na ruzyňském letišti speciální letoun, který dopravil čerstvě odebranou Anetinu kostní dřeň na místo určení. Nemocnému ji podali do žíly podobně jako u běžné transfuze. Zdravé krvetvorné buňky zaplavily s krevním oběhem své místo v kostech a v nich začaly postupně vytvářet krev novou.

 

Aneta3a.jpg 

 

 

 

por. Ing. Jitka Fajstavrová
Celní úřad pro Královéhradecký kraj


Stránka byla publikována dne: 21.05.2019

Skočit na začátek stránky