CZ EN Translate
Menu

Výlet pro děti z léčebny zrakových vad

     Odbor 33 Dohledu Generálního ředitelství cel se v roli patrona dětské Léčebny zrakových vad ve Dvoře Králové nad Labem snaží již od roku 2014 zpříjemnit pobyty dětem, jež jsou dlouhodobě odloučeny od svých nejbližších. Nepředstíraný zájem, zářící oči a široké úsměvy ve tvářích dětí bývají pro organizátory vodítkem, že jsou jejich aktivity vítané a přinášejí radost. Zábavný a zároveň vzdělávací program celníci zajistili pro děti tentokrát v den jejich mezinárodního svátku.

     V pátek 1. června vyrazil autobus s třiceti malými výletníky do nedaleké Dobrušky na 10. ročník Dne bezpečnostních a záchranných složek Integrovaného záchranného systému. Jejich první cesta směřovala na náměstí F. L. Věka, zaplněné technikou a stánky jednotlivých složek. V prezentačním stanu Celní správy České republiky děti zaujaly zejména exempláře zajištěných zvířat, porušujících Úmluvu CITES. Vzhlížely k medvědu baribalovi, potěžkávaly část sloního klu, obhlížely vlka obecného, karetu obrovskou či lahev s naloženou kobrou, obdivovaly strunný nástroj erhu vyzdobený kůží z krajty. Při prohlídce automobilu ke kontrole výkonového zpoplatnění a vozidel využívaných k výkonu služby mobilního dohledu poslouchaly vyprávění o práci celníků v terénu, jejich zájmu neunikl ani velkokapacitní mobilní rentgen. Následně se přesunuly za Tomášem Krutinou a Rudolfem Zahradníkem. Jen několik málo okamžiků stačilo oběma zkušeným psovodům k získání absolutní pozornosti a přátelským rozhovorům v rámci velmi poutavého a srozumitelného výkladu o jejich každodenní práci a výcviku služebních psů. S velkým nadšením se ti odvážnější zapojili do praktických ukázek vyhledávání ukrytých omamných a psychotropních látek, tabáku a zbraní, služební psi založené vzorky vždy bezpečně označili.

     „P. S. Cestou zpátky nám skoro všechny děti usnuly" zněla poslední věta z následné emailové komunikace s jednou z ošetřujících sester. Odpočinek po náročném dopoledni, v němž malí návštěvníci získali spoustu nezapomenutelných zážitků a nových zkušeností, si dozajista plně zasloužili.

 

 

 

 

 

 

por. Ing. Jitka Fajstavrová
CÚ pro Královéhradecký kraj


Stránka byla publikována dne: 07.06.2018

Skočit na začátek stránky