CZ EN Translate
Menu

Přednáška na SOŠ Třinecké železárny

​Ve čtvrtek 22. března tisková mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Pavla Zdobnická a její zástupce Roman Miarka přijali pozvání Střední odborné školy Třineckých železáren, kde uskutečnili již druhou přednášku na téma Celní problematika. Jedná se o projekt „Zapojení odborníka z praxe do výuky na střední škole".

Studenti tří maturitních ročníků zhlédli krátkou prezentaci, která začala stručnou historií celnictví, pár slajdů a slov o organizační struktuře celní správy a seznámili se s některými vykonávanými kompetencemi celníků. Přednáška byla doplněna nejzajímavějšími případy záchytů ať již cigaret, alkoholu, padělků, omamných a psychotropních látek, tak i nelegálně přepravovaných běženců.

Velký zájem u studentů vyvolalo povídání o celním velkokapacitním rentgenu, který odhalil nejeden nelegální převoz zboží nebo osob, o mobilní laboratoři,  kterou se celníci pyšní od loňského roku a o tom, jak se z těla pašeráka – polykače dostanou kontejnerky s drogou.

Co se děje se zabaveným zbožím, kde končí, kam putují zajištěné padělky, jak probíhá výcvik služebních psů, kteří odhalili mnoho nelegálních obchodů, co to je a jak funguje SON (skupina operativního nasazení), že celníci mohou zastavit soukromé vozidlo a provést kontrolu zavazadel, …to a daleko více informací se přítomní dozvěděli z úst ostravských celníků.

Přednáška byla doplněna i videozáznamy z různých realizací, ať již z dynamického pronásledování a zadržení pachatelů při převozu nekolkovaných cigaret, odhalení velkopěstírny marihuany nebo napěchovaného hangáru surovým tabákem. Svůj prostor dostala i diskuse na téma „důmyslné úkryty pašovaného zboží" nebo „…to nevymyslíš…".

Přednáška končila blokem o tom, jak se stát celníkem a nechyběla „otázka – odpověď". Dle reakcí studentů i přítomných lektorů sklidila úspěch, byla pro mnohé přínosem, proto pracovníci celního úřadu budou ve spolupráci nadále pokračovat.


Stránka byla publikována dne: 29.03.2018

Skočit na začátek stránky