CZ EN Translate
Menu

Žádost o informace doručena dne 14.7.2017 pod č.j. 64138_2017-600000-11, odpověď odeslána dne 21.7. 2017

Na základě žádosti podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, kterou Celní úřad pro Plzeňský kraj obdržel dne 14.7.2017, poskytujeme požadované informace.

Požadované informace:
Jakým způsobem vymáháte daňové nedoplatky (například nezaplacené pokuty)-pomocí daňové exekuce podle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, anebo využíváte služeb soudního exekutora, který vymáhá nedoplatky exekucí dle zákona č. 120/2001 Sb., exekuční řád?

V případě, že tak činíte prostřednictvím daňové exekuce podle daňového řádu, zda daňový nedoplatek vymáhá odbor Vašeho úřadu nebo o vymáhání požádáte příslušný celní úřad?

V případě, že tak činíte prostřednictvím soudního exekutora podle exekučního řádu, zda máte uzavřenou smlouvu s konkrétním exekutorem, a pokud ano, s jakým, nebo zda vždy využíváte služeb stejného exekutora, a pokud ano, jakého.


Poskytnuté informace:
Celní úřad jako správce daně může v situaci, kdy daňový subjekt nesplní dobrovolně svoji daňovou povinnost, vymáhat nedoplatek v souladu s ustanovením § 175 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, daňovou exekucí nebo zabezpečit vymáhání nedoplatku prostřednictvím soudního exekutora, popřípadě jej uplatnit v insolvenčním řízení nebo přihlásit nedoplatek do veřejné dražby. Volba způsobu vymáhání nedoplatku je volena takovým způsobem, aby nevznikl zjevný nepoměr mezi výší nákladů, které jsou spojeny s vymáháním a výší nedoplatku.
Daňová exekuce jako jeden ze způsobů vymáhání daní je klíčovým právním institutem správce daně ve vymáhání daní, kterou nejčastěji používá k postižení majetku dlužníka.
Jestliže je dlužník v úpadku, má správce daně jedinou volbu, a to uplatnění pohledávky v insolvenčním řízení. Po zahájení insolvenčního řízení lze pohledávky týkající se majetkové podstaty uplatňovat jen způsoby, které zákon č. 182/2006 Sb., zákon o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), umožňuje. Uplatněním pohledávek v insolvenčním řízení se rozumí jejich přihlášení u insolvenčního soudu, nebo uplatnění vůči insolvenčnímu správci.
Možnost využití soudního exekutora správcem daně při vymáhání nedoplatku se prakticky téměř vylučuje, a to s ohledem na výši exekučních nákladů i případnou povinnost správce daně se na těchto nákladech podílet. S ohledem na zvýšenou nákladovost vymáhání nedoplatků prostřednictvím soudního exekutora je tento způsob vymáhání pro celní úřad zcela ojedinělý.
Posledním způsobem vymáhání je přihlášení nedoplatku do veřejné dražby podle zákona
č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách. Dražebním věřitelem, jenž může navrhnout provedení dražby, je ten, jehož pohledávka je přiznána vykonatelným exekučním titulem, tj. rovněž správce daně.

Celní úřad je podle ustanovení § 8 odst. 2 zákona č. 17/2012 Sb., o Celní správě České republiky, ve znění pozdějších předpisů, obecným správcem daně, který vykonává správu placení peněžitých plnění v rámci dělené správy, která jsou příjmem státního rozpočtu, státních fondů nebo rozpočtů územních samosprávných celků. U celního úřadu je správa placení peněžitých plnění a vymáhání nedoplatků v souladu s vymezením organizační působnosti svěřeno odboru Správy příjmů a vymáhání.

Vymáhání nedoplatku prostřednictvím soudního exekutora lze v souladu s ustanovením § 37 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zabezpečit pouze podáním exekučního návrhu. Vymáhání splnění povinnosti uložené exekučním titulem může probíhat jen na návrh oprávněného (věřitele).

 

Stránka byla publikována dne: 02.08.2017 12:50
Skočit na začátek stránky