CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro Plzeňský kraj
Antonína Uxy 11
P.O. Box 88
303 88 Plzeň

V Plzni 05.06.2020


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Plzeňský kraj

Plzeňští celníci ve střehu i v době nouzového stavu

V době boje proti pandemii koronaviru, kdy se Celní správa ČR ve velké míře zapojila společně se složkami IZS do hlídání česko-německých státních hranic, zjistili plzeňští celníci několik porušení zákona.  

V prostoru hraničního přechodu Rozvadov ve směru do Německa kontrolovali dodávkové vozidlo rumunské imatrikulace, které řídil osmačtyřicetiletý cizinec. Při kontrole dokladů k přepravovanému nákladu a následnou kontrolou vozidla celní hlídka zjistila, že se uvnitř vozu nacházejí léky, u kterých byla v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu zakázána distribuce mimo území České republiky. Jednalo se o 520 ks ampulí léčivého přípravku. Věc dále řešila Policie ČR.

Dále se v době nouzového stavu podařilo zjistit několik případů nelegální tranzitní přepravy odpadů v množství převyšujícím 88 tun. Ve všech případech se jednalo o rozpor mezi převáženým druhem odpadu a údajích uvedených v průvodních dokladech. Odpad pocházel z Německa a byl určen do Polska a Bulharska. Celní správa ČR zjištěné tranzitní nelegální přepravy odpadu zadržela a předala k dalšímu šetření České inspekci životního prostředí a Ministerstvu životního prostředí. Ve třech případech již bylo potvrzeno porušení zákona a odpad putoval zpět do země odeslání.

V pondělí 1. června 2020 kontrolovali plzeňští celníci vnitrostátní přepravu odpadu, konkrétně se jednalo o 24 tun kompozitních obalů. Hlídka však při důkladné kontrole zjistila, že se v balících odpadu nacházely útržky s italskými nápisy, čímž vznikla pochybnost o původu nákladu. Podezření, že možný původ není v ČR, ale v Itálii, napovídaly i další nalezené pytle a kusy odpadu popsané italskými nápisy. Uvedený případ si na místě převzala Česká inspekci životního prostředí k dalšímu šetření.  


por. Mgr. Bc. Marcela Kašparová
Tisková mluvčí CÚ pro Plzeňský kraj
tel: +420 377 204 125
mobil: +420 703 490 655
fax: +420 377 326 130
e-mail: mkasparova@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky