V Ústí nad Labem 08.09.2014

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celníci změřili své síly v bězích

O víkendu si v lázeňském městě Teplice v Čechách dali dostaveníčko celníci z různých koutů České republiky i Evropy, aby zde změřili své síly ve sportovním klání. Celní úřad pro Ústecký kraj ve spolupráci s Klubem celníků pořádal jubilejní 30. ročník Mistrovství Celní správy ČR v bězích, které bylo již třináctým rokem zapsáno v kalendáři Evropské celní sportovní asociace (ECSA). Věhlas této sportovní akce nabral tak velikých rozměrů, že v teplickém hotelu Panorama sešla rekordní stovka běžců. Kromě zástupců krajských celních úřadů reprezentujících českou celní správu dorazilo i 57 zahraničních účastníků z 13 zemí EU.

Nejprve se na start celnické míle postavilo 71 běžců. Trať dlouhou 1600 metrů zdolal nejrychleji Mindaugas Striokas (23 let) z Litvy v čase 05:21, kterému na záda dýchal Rakušan Martin Pogelschek (42) s časem 05:22. Třetí se ztrátou 18 sekund na vítěze doběhl Stephen Shanks (36) z Anglie. V ženské kategorii si na stejné trati nejlépe vedla June Rognmo z Norska v čase 06:28, pronásledovaná dvojicí Tereza Košíková v barvách české celní správy a Martina Gregorcová ze Slovenska.

Do sobotního hlavního závodu, symbolicky pojmenovaného "Krušnohorská desítka," se přihlásilo rekordních 74 běžců, mezi nimi i 23 žen. S náročným terénem v okolí hradu Doubravka se nejlépe dokázal vypořádat zkušený a favorizovaný Martin Pogelschek z Rakouska, který zdolal desetikilometrovou trať v čase 35:55. Se ztrátou jedné minuty a 46 sekund doběhl do cíle jako druhý Stephen Shanks (36) z Anglie, bronzový skončil německý celník Benjamin Luber (33) s časem 38:27. Barvy české celní správy hájil Hubert Nesporý (48) z CÚ pro kraj Vysočina, který doběhl v silné zahraniční konkurenci pátý. V ženách kralovala Norka June Rognmo, která zvládla náročnou 10 km trať v čase 43:44. Druhá skončila loňská vítězka Ilze Urbane z Lotyšska a třetí doběhla Slovenka Martina Gregorcová.