V Ústí nad Labem 05.09.2016

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celníci změřili své síly v bězích

O víkendu si v lázeňském městě Teplice v Čechách dali dostaveníčko celníci z různých koutů České republiky i Evropy, aby zde změřili své síly ve sportovním klání. Celní úřad pro Ústecký kraj ve spolupráci s Klubem celníků pořádal již 32. ročník Mistrovství Celní správy ČR v bězích, které bylo již patnáctým rokem zařazeno do kalendáře Evropské celní sportovní asociace (ECSA). Věhlas této sportovní akce nabral tak velikých rozměrů, že se v teplickém hotelu Panorama sešlo téměř 80 běžců. Kromě zástupců krajských celních úřadů reprezentujících českou celní správu dorazilo i 50 zahraničních účastníků z 11 zemí EU.

Již v pátek se na start celnické míle postavilo 59 běžců. Trať dlouhou 1600 metrů zdolal nejrychleji, stejně jako loni, Mindaugas Striokas z Litvy v čase 05:33. Druhý doběhl Jiří Koubek reprezentující Celní úřad pro hlavní město Prahu s časem 05:44, kterému doslova na záda dýchal Jaroslava Opavský, hájící barvy CÚ pro Olomoucký kraj. Od stříbrného stupínku ho v cíli nakonec dělila pouhá sekunda. V ženské kategorii si nejlépe vedla Veronika Vzoreková z GŘC Praha s časem 06:32, pronásledovaná dvojicí Ilza Urbäne (07:17) a Tereze Urbäne (07:23) v dresu lotyšské celní správy.

Na 10 km trať sobotního hlavního závodu, který odstartoval generální ředitel Celní správy ČR, Milan Poulíček, vyběhlo 66 běžců, mezi nimi i 14 žen. S náročným terénem v okolí hradu Doubravka se nejlépe dokázal vypořádat nováček, David Holmgren ze Švédska, který zdolal desetikilometrovou trať v čase 37:50. Druhý doběhl do cíle loňský vítěz Stephen Shanks z Anglie, s časem 38:32.  Na bronzovou příčku dosáhl polský celník Krystov Umbras, s časem 39:01. Titulem „Mistr Celní správy ČR v bězích“ se může letos pyšnit Petr Vymazal z CÚ pro Olomoucký kraj, který doběhl v silné zahraniční konkurenci pátý, s časem 39:30. V ženách kralovala Veronika Vzoreková, která zvládla náročnou 10 km trať v čase 42:48. Druhá doběhla loňská vítězka Ilze Urbäne (47:58) a třetí skončila Tereze Urbäne.