V Ústí nad Labem 09.09.2019

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celníci změřili své síly v bězích

​​Přes sto celníků z různých koutů České republiky i Evropy změřilo o víkendu v Teplicích své síly ve sportovním klání. Celní úřad pro Ústecký kraj ve spolupráci s Klubem celníků pořádal pod záštitou ministryně financí Aleny Schillerové jubilejní 35. ročník Mistrovství Celní správy ČR v bězích, které je od roku 2001 zařazeno do kalendáře Evropské celní sportovní asociace (ECSA). V teplickém hotelu Panorama se letos sešlo kromě zástupců krajských celních úřadů reprezentujících českou celní správu i 53 zahraničních účastníků ze 14 evropských zemí.

V pátek odpoledne se na start celnické míle postavilo rekordních 79 běžců a běžkyň. Trať dlouhou 1 600 metrů zdolal nejrychleji Andrew Connick z Irska v čase 05:05. Druhý doběhl Lukáš Studnař reprezentující Generální ředitelství cel s časem 05:08 a třetí skončil Tomas Gruslys z litevské celní správy s časem 05:21. V ženské kategorii si nejlépe vedla Ivana Klímová z Celního úřadu pro Kraj Vysočina, která zdolala mílovou trať v čase 06:33. Druhá doběhla Jana Bosáková (06:59) v dresu Generálního ředitelství cel a třetí proběhla cílem Silvija Dvilaityte (07:05) z Litvy.

Na desetikilometrovou trať sobotního hlavního závodu, který odstartoval generální ředitel Celní správy ČR Milan Poulíček, vyrazilo 68 běžců, mezi nimi i 23 odvážných žen. S náročným terénem v okolí hradu Doubravka se nejlépe dokázal vypořádat dvaatřicetiletý Ir Andrew Connick, který zaběhnutým časem 35:47 stanovil nový traťový rekord. Další příčky už patřili českým celníkům. Druhé místo obsadil loňský vítěz Zdeněk Krejčí z Celního úřadu pro Olomoucky kraj s vylepšeným osobním časem 37:23 před třetím Lukášem Studnařem (38:28). V ženách kralovala Ivana Klímová, která potřebovala k zvládnutí 10 kilometrové trati čas 46:44. Druhá doběhla stejně jako na kratší trati Jana Bosáková, které stopky naměřily čas 50:43, a třetí skončila Silvija Dvilaityte z Litvy (53:10). Výkony běžců sledoval významný host, ministryně financí Alena Schillerová.

I závěrečný Vyřazovací závod měl své vítěze. V kategorii mužů zvítězil Lukáš Studnař a v ženách Magdalena Vydrová.

Běžci, kteří se umístili na stupních vítězů, si při slavnostním ceremoniálu převzali diplomy, ceny a poháry z rukou ministryně financí, generálního ředitele celní správy a ředitele pořádajícího celního úřadu. Čeští celníci v silné konkurenci zahraničních kolegů obstáli.