CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro Ústecký kraj
Hoření 3540/7A
400 11 Ústí nad Labem 11

V Ústí nad Labem 28.05.2020


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Ústecký kraj

Ústečtí celníci za nouzového stavu nezaháleli

V průběhu nouzového stavu vyhlášeného v souvislosti s pandemií koronaviru celníci v Ústeckém kraji nejen střežili spolu s policisty a armádou česko-německou státní hranici, ale také zajistili 48 tun odpadu, 311 kg produktů živočišného původu a dále pomohli s urychlením výroby stovek tisíců litrů dezinfekce.

Dne 20. května si mobilní hlídka ústeckých celníků vytipovala nedaleko Jirkova na Chomutovsku ke kontrole žlutou dodávku zn. Mercedes-Benz Sprinter české imatrikulace, jejíž osádku tvořili dva Asiaté. Hlídka v útrobách dodávky, která mimo jiné nebyla uzpůsobena pro přepravu chlazených potravin, nalezla mezi ostatním nepotravinovým nákladem i 311 kilogramů mraženého masa a mořských plodů určených k dalšímu prodeji. Takto převážené živočišné produkty by mohly potencionálně ohrozit zdraví spotřebitelů. Přivolaný inspektor státní veterinární správy na místě provedl znehodnocení přepravovaného masa modrou barvou a nařídil jeho likvidaci ve specializované asanační firmě.

Během měsíce května odhalili celníci u obce Hora Svatého Šebestiána dvě nelegální přepravy odpadů. Oba kamiony s bezmála 48 tunami odpadu směřovaly na území ČR z Německa. Náklad vozidla zadrženého 6. května neodpovídal deklarovanému zboží. Druhé vozidlo zadržené 15. května mělo také nesrovnalosti v dokladech, a navíc převáželo odpad příjemci, který neměl povolení s ním nakládat.

Od 16. března do 26. května hlídky ústeckých celníků střežily, jako výpomoc Policii ČR, hraniční přechody Krásný Les, Hora sv. Šebestiána a Rumburk/Jiříkov, později přibyly ještě Hřensko a Dolní Poustevna, aby na naše území vstupovaly pouze oprávněné osoby.  Celkem bylo do ostrahy zdejších hranic zapojeno 49 příslušníků a 10 služebních motorových vozidel. 

Vedle celníků konajících službu přímo na místech určených k překračování vnitřních hranic přispěli k ochraně zdraví občanů i jejich kolegové z kanceláří, a to maximálním zkrácením doby pro vyřízení povolení umožňující denaturaci lihu a jeho následné použití pro výrobu dezinfekce.  Deset společností na severu Čech tak mohlo během krátké doby zahájit výrobu na trhu chybějícího dezinfekčního prostředku Anti-COVID.  Dodávky tohoto žádaného produktu pomohly při práci zdravotníkům, pracovníkům sociálních služeb, příslušníkům složek integrovaného záchranného systému a mnoha dalším. Standardní běh lhůt pro získání veškerých příslušných povolení od různých orgánů státní správy (Ministerstvo zdravotnictví či Ministerstvo zemědělství) činí 20 a více dnů. Společným úsilím všech zúčastněných stran se tuto lhůtu podařilo zkrátit řádově na méně než jeden pracovní týden.  


por. Jiří Nejedlý, DiS.
Tiskový mluvčí CÚ pro Ústecký kraj
tel: +420 475 667 369
mobil: +420 731 421 645
e-mail: nejedly@cs.mfcr.cz