CZ EN Translate
Menu

Dočasné použití

Režim dočasného použití umožňuje, aby zboží, které není zbožím Společenství a které má být vyvezeno zpět v nezměněném stavu, kromě běžného snížení hodnoty způsobené jeho použitím, bylo na celním území Společenství používáno s úplným nebo částečným osvobozením od dovozního cla a aniž by se na tento dovoz vztahovala obchodně-politická opatření (článek 137 celního kodexu).

Režim dočasného použití může být využit jak pro zboží, jehož vlastníkem je osoba usazená mimo Společenství, tak pro zboží, jehož vlastníkem je osoba usazená ve Společenství.

Celní orgány odmítnou návrh na propuštění do režimu dočasného použití, jestliže nelze zajistit ztotožnění dovozového zboží. Celní orgány však mohou povolit uplatnění režimu dočasného použití, aniž by zajistily ztotožnění zboží, jestliže s ohledem na povahu zboží nebo operací, které mají být prováděny, nemůže neprovedení ztotožnění vést ke zneužití tohoto režimu (článek 139 celního kodexu).

Celní orgány stanoví lhůtu, během níž musí být dovozové zboží vyvezeno zpět nebo mu musí být přiděleno jiné celně schválené určení. Tato lhůta musí být dostatečná pro dosažení cíle povoleného použití. Aniž jsou dotčeny zvláštní lhůty podle článku 141 celního kodexu, je lhůta pro setrvání zboží v režimu dočasného použití 24 měsíců. Celní orgány však mohou po dohodě s držitelem povolení stanovit lhůty kratší (článek 140 odst. 1 a 2 celního kodexu). Pokud to mimořádné okolnosti odůvodňují, mohou celní orgány na žádost zúčastněné osoby a v přiměřeném rozsahu prodloužit lhůty stanovené v článku 140 odst. 1 a 2 celního kodexu tak, aby umožnily povolené použití zboží (článek 140 odst. 3 celního kodexu). Podle článku 553 odst. 3 prováděcího nařízení se pro tyto případy mimořádnými okolnostmi rozumí všechny události, následkem kterých musí být zboží používáno delší dobu, aby bylo dosaženo cíle, který odůvodňuje dočasné použití.

Celní orgány zajistí, aby celková doba, během které zůstává zboží v režimu za stejným účelem a v odpovědnosti stejného držitele, nepřesáhla 24 měsíců, i když je režim ukončen propuštěním zboží do jiného režimu s podmíněným osvobozením od cla a po něm následovně znovu do režimu dočasného použití. Na žádost držitele však celní orgány mohou prodloužit tuto dobu o období, během kterého není zboží používáno, podle jimi stanovených podmínek (článek 553 odst. 2 prováděcího nařízení).

Zboží propuštěné do režimu musí zůstat v nezměněném stavu. Opravy a údržba včetně prohlídky, seřizování nebo konzervačních opatření zboží nebo jeho uvedení do souladu s technickými požadavky nezbytnými pro použití v režimu jsou přijatelné (článek 553 odst. 4 prováděcího nařízení).

Zvířata, pokud jejich obchodní hodnota není zanedbatelná, narozená zvířatům propuštěným do režimu, jsou považována za zboží, které není zbožím Společenství, a je též propuštěno do tohoto režimu (článek 553 odst. 1 prováděcího nařízení).

Pokud byly předměty osobní potřeby, zboží dovážené ke sportovním účelům nebo dopravní prostředky předmětem ústního prohlášení nebo jiného projevu vůle propustit zboží do režimu, mohou celní orgány v případě, že je dovozní clo vysoké nebo existuje-li vážné nebezpečí, že nebudou splněny povinnosti vyplývající z propuštění do režimu, požadovat písemné celní prohlášení (článek 579 prováděcího nařízení).

Podle článku 554 prováděcího nařízení se nepovolí dočasné použití s částečným osvobozením od dovozního cla pro spotřební zboží. Z tohoto ustanovení tedy vyplývá, že spotřební zboží může být propuštěno do režimu dočasného použití výhradně s úplným osvobozením od dovozního cla (např. potraviny jsou dovezeny jako výstavní exponáty na potravinářský veletrh, kde budou vystaveny; článek 576 prováděcího nařízení). V případě, že spotřebitelné zboží nesplní podmínky pro úplné osvobození od dovozního cla, nelze pro něj režim dočasného použití využít. V takovém případě, má-li být spotřebitelné zboží použito na celním území Společenství, je nutno jej propustit do režimu volného oběhu; zde je možno zvážit využití osvobození od dovozního cla podle nařízení Rady (EHS) č. 918/1983 o systému Společenství pro osvobození od cla.

Případy a zvláštní podmínky, za nichž může být uplatněn režim dočasného použití s úplným osvobozením od dovozního cla, jsou stanoveny v článcích 554 až 578 prováděcího nařízení. Tyto případy jsou rozděleny do následujících kategorií:

  • dopravní prostředky, palety a kontejnery (články 555 – 562 prováděcího nařízení),
  • předměty osobní potřeby cestujících a zboží ke sportovním účelům dovážené cestujícími; potřeby k uspokojování potřeb námořníků (články 563, 564 prováděcího nařízení),
  • zboží určené k nápravě následků katastrof; lékařská, chirurgická a laboratorní zařízení; zvířata; zboží pro použití v příhraničních oblastech (články 565 – 567 prováděcího nařízení),
  • zvukové, obrazové nebo datové nosiče; propagační materiály; zařízení k výkonu povolání; pedagogický materiál a vědecká zařízení (články 568 – 570 prováděcího nařízení),
  • obaly; formy, matrice, šablony, návrhy, nákresy, měřící, kontrolní a testovací přístroje a  podobné předměty; speciální nářadí a nástroje; zboží nezbytné k provádění zkoušek nebo zkouškám podléhající; vzorky; náhradní výrobní prostředky (články 571 – 575 prováděcího nařízení),
  • zboží určené pro veřejné akce nebo prodej (článek 576 prováděcího nařízení),
  • náhradní díly, příslušenství a vybavení; ostatní zboží (články 577, 578 prováděcího nařízení).

Vedle ustanovení celního kodexu a prováděcího nařízení je režim dočasného použití dále upraven příslušnými mezinárodními smlouvami, přičemž mezi základní patří Úmluva o dočasném použití (tzv. Istanbulská úmluva), Úmluva o karnetu ATA.​​​

Skočit na začátek stránky