CZ EN Translate
Menu

Postup při žádosti o soubornou jistotu / zproštění povinnosti poskytnout jistotu

 

 

1. Procesně právní předpis

Řízení o vydání, změně nebo zrušení povolení souborné jistoty se provádí podle celního kodexu Unie a daňového řádu (§3 odst. 2 písm. d) celního zákona).

Řízení o žádosti o povolení souborné jistoty, resp. povolení zproštění povinnosti poskytnout jistotu je upraven čl. 22 celního kodexu Unie, dále čl. 11 delegovaného aktu k celnímu kodexu Unie a čl. 12 prováděcího aktu k celnímu kodexu Unie.

 

2. Kdo je žadatelem

Žadatelem může být osoba (hospodářský subjekt) usazená na celním území Unie (čl. 95 odst. 1 celního kodexu Unie), a která v rámci své podnikatelské činnosti provádí činnosti, na něž se vztahují celní předpisy (čl. 5 odst. 5 celního kodexu Unie).

Žádost podává žadatel svým jménem.

 

3. Kdo je příslušným správním orgánem

Žádost se podává Celnímu úřadu pro Jihočeský kraj,

Kontaktní údaje:

Celní úřad pro Jihočeský kraj

Kasárenská 6/1473
370 21 České Budějovice
tel. +420 386 714 211
fax: +420 386 410 200
e-mail: podatelna520000@cs.mfcr.cz
datová schránka: jz5nz4j

 

4. Kde je možno najít vzor žádosti

Vzor žádosti je k dispozici v inteligentním formuláři.

Pro vyplnění jsou dostupné POKYNY PRO VYPLNĚNÍ ŽÁDOSTI.

 

5. Podklady předkládané společně s žádostí o povolení souborné jistoty / Zproštění povinnosti poskytnout jistotu

 

A) DOTAZNÍK - Při podání žádosti prostřednictvím inteligentního formuláře, je nutno tuto přílohu před vložením do sekce „ELEKTRONICKÉ PŘÍLOHY" převést do formátu „pdf".

Pouze v případě žádosti o povolení souborné jistoty se sníženou částkou záruky nebo zproštění povinnosti poskytnout jistotu

Nevyplňují držitelé certifikátu AEOC nebo AEOF.

Pro vyplnění jsou dostupné VYSVĚTLIVKY.

 

B)  Podklady k provedení finanční analýzy (za poslední tři účetní období) - Při podání žádosti prostřednictvím inteligentního formuláře, je nutno tuto přílohu před vložením do sekce „ELEKTRONICKÉ PŘÍLOHY" převést do formátu „pdf".

Pouze v případě žádosti o povolení souborné jistoty se sníženou částkou záruky nebo zproštění povinnosti poskytnout jistotu pro celní dluhy, které mohou vzniknout (dočasné uskladnění, zvláštní režimy včetně režimu tranzitu).

Pouze pokud neexistuje aktuálně platná finanční analýzy žadatele.

Předkládají i držitelé certifikátu AEOC nebo AEOF.

  1. Kopie přiznání k dani z příjmů,
  2. Účetní závěrka u osob vedoucích účetnictví (kompletní účetní závěrkou se rozumí rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha k účetní závěrce, zpráva auditora u subjektů majících povinnost ověřovat účetní závěrku auditorem),
  3. Výkaz o majetku a závazcích a výkaz o příjmech a výdajích osob vedoucích daňovou evidenci nebo jednoduché účetnictví,
  4. Přehled o peněžních tocích (překládají povinně účetní jednotky podle kategorie, do které je zařadil zákon o účetnictví),
  5. Přehled přijatých úvěrů a půjček včetně termínu splatnosti a roční výše splátek,
  6. Výše závazků z finančního pronájmu (leasingových závazků) se splatností do 1 roku a nad 1 rok,
  7. Přehled majetku zatíženého zástavním právem s uvedením hodnoty tohoto majetku,
  8. Výše pohledávek a závazků po lhůtě splatnosti více než 180 dní a více než 360 dní,
  9. Rozvahu a výkaz zisku a ztráty k poslednímu dni předcházejícího měsíce (čtvrtletí) běžného účetního období (aktuální účetní výkazy) a za srovnatelné období minulého roku,
  10. Ostatní podklady potřebné pro posouzení ekonomické stability - například při přeměnách společností (zahajovací rozvahu, projekt fúze, projekt rozdělení apod.),
  11. Konsolidovaná účetní závěrka, kterou předkládají pouze osoby, které mají povinnost sestavovat konsolidovanou účetní závěrku, popřípadě mají povinnost podrobit se jejímu sestavení podle zákona o účetnictví.

Podklady uvedené v 1. - 3. je žadatel povinen předložit pouze tehdy, pokud jím již nebyly v kompletním rozsahu (včetně příloh) předloženy v elektronické podobě příslušnému finančnímu úřadu.

Podklady uvedené v písm. 4. - 8. je žadatel povinen předložit pouze tehdy, pokud tyto informace nejsou součástí přílohy k účetní závěrce.

V případě, že finanční analýza byla již zpracována a žadatel žádá o zpracování aktuální finanční analýzy na další období, zašle účetní a finanční podklady za poslední účetní období v samostatné žádosti.

 

C) POTVRZENÍ O 

- neexistenci nedoplatku na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (ne starší než 60 dnů)

- bezdlužnosti k pojistnému a k penále na veřejném zdravotním pojištění od všech pojišťoven (Všeobecná zdravotní pojišťovna, Vojenská zdravotní pojišťovna ČR, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky, Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna). (ne starší než 60 dnů)

Pouze v případě žádosti o povolení souborné jistoty se sníženou částkou záruky nebo zproštění povinnosti poskytnout jistotu pro celní dluhy, které mohou vzniknout (dočasné uskladnění, zvláštní režimy včetně režimu tranzitu).

Pouze pokud nebylo aktuálně platné potvrzení (ne starší 60-ti dní) zasláno v rámci jiného řízení.

Fyzická osoba podnikatel předkládá potvrzení o bezdlužnosti jako fyzická osoba i jako plátce pojištění za zaměstnance.

Předkládají i držitelé certifikátu AEOC nebo AEOF.

Potvrzení, která budou osobě povinné splňovat podmínku bezdlužnosti doručena elektronicky zásilkou prostřednictvím datové schránky, opatřená uznávaným elektronickým podpisem původce, může tato osoba „přeposlat" datovou schránkou Celnímu úřadu pro Jihočeský kraj při zachování uznávaného elektronického podpisu; v případě, že potvrzení je doručeno v listinné podobě, může osoba toto zaslat buď elektronicky, pokud bude z analogové do digitální podoby převedena prostřednictvím autorizované konverze, v ostatních případech se potvrzení podávají v listinné podobě.

 

D) PROKÁZÁNÍ BEZÚHONNOSTI

Nepředkládají držitelé certifikátu AEOC nebo AEOF.

V případě zahraniční osoby je tato osoba povinna předložit rovnocennou písemnost „Výpisu z evidence trestů", že žadatel se nedopustil žádného vážného nebo opakovaného porušení celních nebo daňových předpisů a nemá žádný záznam, pokud jde o závažné trestné činy související s jeho hospodářskou činností podle článku 24 odst. 1 prováděcího nařízení k celnímu kodexu Unie, vydané státem, jehož osoba je státním občanem a ve kterém se tato osoba v posledních 3 letech zdržovala, nepřetržitě po dobu delší než 3 měsíce.

V případě, že žadatel není fyzickou osobou, bude prokázání bezúhonnosti prokázáno předložením rovnocenné písemností „výpisu z evidence trestů" za:

  • žadatele (právnickou osobu, společnost, pokud je zahraniční osobou);
  • osobu, která je pověřena vedením žadatele nebo která vykonává kontrolu nad řízením společnosti (fyzickou osobu, pokud je zahraniční osobou);
  • zaměstnance odpovědného za celní záležitosti žadatele (fyzickou osobu, pokud je zahraniční osobou).

Nevydává-li jiný stát výše uvedenou písemnost, je možné ji nahradit čestným prohlášením učiněným před notářem nebo orgánem tohoto státu.

Písemnost nesmí být ke dni podání návrhu na vydání povolení souborné jistoty starší než 3 měsíce.

Písemnosti budou předloženy v originále současně s úředně ověřeným překladem.

 

E) ZÁVAZEK RUČITELE – Souborná jistota

Závazek ručitele dle přílohy č. 32-03 prováděcího aktu k celnímu kodexu Unie, popř.  Záruční listina dle přílohy č. 6 k prováděcí vyhlášky k celnímu zákonu (přímého zastoupení), je nutno předložit v originále.

  

6. Podklady pro schválení ručitele

Podklady pod písmeny B), C) a D) uvedené výše, znějící/vystavené na ručitele.

Nepředkládají se pokud se jedná o akreditovaného ručitele ve smyslu čl. 94 celního kodexu Unie.

      

 7. Podání žádosti

Žádost spolu s veškerými podklady lze zaslat:

  • písemně,
  • elektronicky (datovou zprávou) se zaručeným elektronickým podpisem na adresu podatelna520000@cs.mfcr.cz. (Pokud nebude podání podepsáno zaručeným elektronickým podpisem, je nutné podání potvrdit ve lhůtě 5–ti dnů (tj. zaslat písemně nebo elektronicky se zaručeným podpisem viz § 37 odst. 4 správního řádu),
  • datovou schránkou,
  • inteligentním formulářem.

 

8. Přijetí žádosti 

Žádost nebude přijata v případě, že nastane některá z okolností uvedených v čl. 11 delegovaného aktu k celnímu kodexu Unie nebo čl. 12 prováděcího aktu k celnímu kodexu Unie.

V případě, že žádost nebude obsahovat veškeré požadované údaje, bude hospodářský subjekt ve lhůtě 30 kalendářních dnů po obdržení žádosti vyzván, aby příslušné informace doplnil.

 

9. Lhůta pro vydání rozhodnutí v řízení o vydání povolení souborné jistoty

Lhůty uvedená v čl. 22 odst. 3 celního kodexu Unie (tj. lhůta pro rozhodnutí v řízení o vydání povolení souborné jistoty – 120 dnů) počíná běžet okamžikem, kdy příslušný správní orgán obdrží veškeré informace nezbytné pro přijetí žádosti. Žadatel bude vyrozuměn o datu přijetí žádosti a o datu, kdy začíná běžet příslušná lhůta.

Skočit na začátek stránky