Vstupem České republiky do Evropské unie vznikla v rámci celních úřadů oddělení zabývající se kontrolou vozidel v silniční dopravě. Celní správa České republiky se tímto stala kontrolním orgánem podle zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon").
Jednou z kompetencí, ke které zákon celní úřady opravňuje, je provádění státního odborného dozoru v silniční dopravě, spočívajícího v kontrole osádek vozidel a podáváním návrhů na zahájení o uložení pokuty dopravním úřadům nebo Ministerstvu dopravy.
Předmět kontroly:
- dodržování dob řízení
- dodržování bezpečnostních přestávek
- dodržování dob odpočinků
- vybavenost vozidla tachografem a kontrola jeho ověření
- používání karet řidiče a záznamových listů a
- záznamy, které musí mít řidič u sebe (předchozích 28 dní + den kontroly)
Kontroly jsou prováděny u doprav pro vlastní a cizí potřeby za účelem podnikání vozidly, jejichž největší povolená hmotnost přesahuje 3,5 tuny, jsou-li určena k přepravě zvířat nebo věcí, nebo vozidly určenými pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče. Při této činnosti dohlíží celní úřady na dodržování níže uvedených předpisů.
Předpisy:
- Zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů,
- Vyhláška č. 478/2000 Sb., kterou se provádí zákon o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů,
- Vyhláška č. 522/2006 Sb., o státním odborném dozoru a kontrolách v silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů,
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 o harmonizaci některých předpisů v sociální oblasti týkajících se silniční dopravy, o změně nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 a (ES) č. 2135/98 a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 3820/85,
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 165/2014 tachografech v silniční dopravě, o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 3821/85 o záznamovém zařízení v silniční dopravě a o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 o harmonizaci některých předpisů v sociální oblasti týkajících se silniční dopravy,
- Evropská dohoda o práci osádek vozidel v mezinárodní silniční dopravě (AETR).
Sankční a jiná vybraná oprávnění celního úřadu:
Řidič:
- podezření ze spáchání trestného činu uvedeného v § 232 odst. 1) zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník je předáváno Policii České republiky
- pokuta do 5000,- Kč (za předpokladu, že řidič s projednáním přestupku na místě souhlasí)
- oznámení přestupku dopravnímu úřadu obce s rozšířenou působností podle místa zjištění v případě, že řidič s projednáním přestupku na místě nesouhlasí
Dopravce:
Zjištěná porušení, kterých se dopustí řidič, pokud je současně dopravcem, jsou řešena dopravním úřadem „pouze" jako přestupek dopravce. U ostatních přestupků jsou zjištěná porušení řešena souběžně s přestupkem řidiče. Celní úřad může od dopravce vybrat kauci ve výši od 5 000 do 100 000,- Kč. Při výběru kauce je dopravce zastupován kontrolovaným řidičem.
Za situace, kdy řidič nevlastní částku určenou jako kauci, je celní úřad oprávněn zadržet doklady k vozidlu a nákladu, nebo zabránit odjezdu vozidla použitím technického prostředku („botička"). Oznámení o přestupku dopravce je předáváno krajskému dopravnímu úřadu podle místa zjištění.
Při kontrolním zjištění, které je v rozporu s výše uvedenými předpisy, je celník oprávněn zajistit podklady k následujícímu řízení na základě potvrzení o zajištěných originálních podkladech.
Užitečné odkazy:
Předpisy Unie
Sbírka zákonů a Sbírka mezinárodních smluv
Často kladené otázky (Ministerstvo dopravy ČR)
Kontakty:
Podatelna Generálního ředitelství cel
Budějovická 7
140 96 Praha 4
Úřední hodiny podatelny:
Pondělí a Středa 8.00 – 17.00 hodin
Úterý a Čtvrtek 8.00 – 15.00 hodin
Pátek 8.00 – 14.00 hodin
Elektronická adresa podatelny: podatelna@cs.mfcr.cz
Více informací zde
Poradenské a informační centrum Celní správy ČR
Telefonicky
+ 420 261 331 919
Pondělí a Středa 8.00 - 17.00 hodin
Úterý, Čtvrtek, Pátek 9.00 - 14.00 hodin
Písemně:
Formulář pro dotazy dostupný pod tímto odkazem
E-mail: informace@cs.mfcr.cz