CZ EN Translate
Menu

Časté otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi služebním a pracovním poměrem? Který by byl pro mě lepší?

Služební poměr je upraven zákonem č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů ve znění pozdějších předpisů. Ve služebním poměru jsou příslušníci bezpečnostního sboru (Celní správy ČR), kteří jsou uniformovaní a ozbrojení (výcvik získáte během základního celního kurzu a dalšího vzdělávání), zajišťují odborné činnosti v oblasti celnictví, jako je správa a výběr daní a cel.

Pracovní poměr je upraven zákonem  č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce, ve znění pozdějších předpisů. V tomto poměru občanští "civilní" zaměstnanci a zajišťují "necelní" oblasti, jako je personalistika, IT apod.

Oba poměry mají své výhody i nevýhody, nelze jednoznačně říci, který by byl lepší, záleží především na možnostech, schopnostech a požadavcích uchazeče.

 

Jaký bude můj příjem ve služebním poměru? Jsem absolvent střední školy s maturitou, bez praxe a chtěl bych se ucházet o pozici ve druhé tarifní třídě.

Odměňování celníků je upraveno § 112 až 133 zákona č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů a řídí se tarifními tabulkami, které jsou stanoveny nařízením vlády (aktuální je Nařízením vlády č. 286/2015 Sb.).

Protože nemáte praxi budete v prvním tarifním stupni (praxe do 3 let), kde je hrubý měsíční příjem 14 960 Kč při jednosměnném režimu služby a 16 460 Kč při dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režim služby. K některým místům náleží i zvláštní příplatek 2 000 až 4 000 Kč.

Případná praxe se započítává dle uplatnitelnosti na daném služebním místě, její hodnota je určována personálním oddělením.

Více informací o jednotlivých složkách služebního příjmu získáte na tomto odkazu a o příjmu občanských zaměstnanců na tomto odkazu.

 

Je na Základním celním kurzu (ZCK) zajištěno ubytování a stravování? Pobírám během ZCK plat?

​Ano, pro každého uchazeče je zajištěné ubytování a stravování během ZCK. Do střediska v Bochoři je strava dovážena v jednorázových přepravních boxech, středisko v Jílovišti je vybaveno vlastní kuchyní.

Během ZCK pobíráte i služební příjem.

 

Kdy si mám zajistit výpis ze zdravotní dokumentace od svého lékaře?

O každém postupu přijímacího řízení jste informován e-mailem nebo telefonicky a vždy dostanete potřebné informace k dalšímu kroku. Výpis ze zdravotní dokumentace si nezajišťujte dříve, než Vás k tomu vyzve referent daného řízení. 

 

Budeme rádi i za Váš dotaz, který můžete zaslat na kariera@cs.mfcr.cz.

Stránka byla publikována dne: 22.06.2016 6:55
Skočit na začátek stránky