CZ EN Translate
Menu

Časté otázky a odpovědi

​​​​Jaký je rozdíl mezi služebním a pracovním poměrem?

Služební poměr je upraven zákonem č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů. Ve služebním poměru jsou příslušníci bezpečnostního sboru (Celní správy ČR), kteří jsou uniformovaní a ozbrojení (výcvik získáte během základního celního kurzu a dalšího vzdělávání), zajišťují odborné činnosti v oblasti celnictví, jako je správa a výběr daní a cel.

Pracovní poměr je upraven zákonem  č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce, ve znění pozdějších předpisů. V tomto poměru jsou občanští ​zaměstnanci a zajišťují oblasti, jako je personalistika, hospodářská správa, informační a komunikační technologie apod.
​​

Jaký bude můj příjem ve služebním poměru? Jsem absolvent střední školy s maturitou, bez praxe a chtěl bych se ucházet o pozici ve druhé tarifní třídě.

Odměňování celníků je upraveno § 112 až 133 zákona č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů a řídí se tarifními tabulkami, které jsou stanoveny nařízením vlády č. 419/2022 Sb.

Protože nemáte praxi,​ nastoupíte do 2. tarifní třídy, 1. tarifního stupně (praxe do 3 let), kde je hrubý měsíční příjem 25 070 Kč při jednosměnném režimu služby a 27 580 Kč při dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režimu služby. ​Ke služebním místům náleží i zvláštní příplatek v rozmezí 3 600 Kč - 7 000 Kč.

Případná praxe se započítává dle uplatnitelnosti na daném služebním místě, její hodnota je určována personálním oddělením.

Více informací o jednotlivých složkách služebního příjmu a o příjmu občanských zaměstnanců se dozvíte v záložce "Kariéra".

 

Je na Základním celním kurzu (ZCK) zajištěno ubytování a stravování? Pobírám během ZCK plat?

​Ano, pro každého uchazeče je zajištěné ubytování a stravování během ZCK. Do střediska v Bochoři je strava dovážena v jednorázových přepravních boxech, středisko v Jílovišti je vybaveno vlastní kuchyní.

Během ZCK pobíráte ​služební příjem.

 

Kdy si mám zajistit výpis ze zdravotní dokumentace od svého lékaře?

O každém postupu přijímacího řízení jste informován e-mailem nebo telefonicky a vždy dostanete potřebné informace k dalšímu kroku. Výpis ze zdravotní dokumentace si nezajišťujte dříve, než Vás k tomu vyzve referent daného řízení. 

 

V případě dalších dotazů nás prosím kontaktujte telefonicky nebo emailem (Mgr. Pavel Miczko, tel. 724 496 186, email: p.miczko@cs.mfcr.cz; Mgr. Michaela Rybníčková, tel. 734 791 883, email: rybnickova@cs.mfcr.cz).​

Stránka byla publikována dne: 30.03.2023 10:08
Skočit na začátek stránky