CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Generální ředitelství cel
Oddělení Vztahů k veřejnosti
Budějovická 7
Praha 4

V Praze 04.05.2012


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Generální ředitelství cel

Společná tisková zpráva ÚOKFK SKPV a Generálního ředitelství cel ze dne 4. května 2012

V lednu 2010 zahájili celníci z Celního ředitelství České Budějovice prověřování možných nelegálních obchodů s pohonnými hmotami. V září 2011 vznikl s Policií ČR společný vyšetřovací tým. Koncem dubna 2012 provedli kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) a celníci operaci s krycím názvem OCTOPUS. Při ní došlo k zadržení tří osob, které se měly podílet na krácení spotřební daně při obchodech s motorovou naftou.

Ve funkcích jednatelů společnosti, která obchody prováděla, působili tzv. bílí koně. Tyto osoby navíc hlavní pachatelé na pozicích jednatelů měnili. Podle závěrů kriminalistů jen za období od července 2009 do ledna 2010 nebyla uhrazena spotřební daň ve výši cca 50 milionů korun.

Šetření ve věci stále probíhá. Kriminalisté mají podezření, že hlavní pachatelé měli v dalším období převést obchody s motorovou naftou na jiné společnosti. Do pozic jejich jednatelů měli opětovně dosadit „bílé koně“. Lze předpokládat, že se výše škody vyšplhá na stovky milionů korun.

V rámci operace OCTOPUS provedli kriminalisté ÚOKFK SKPV a celníci celkem dvanáct domovních prohlídek, při kterých mj. zajistili počítače, finanční hotovost, peníze na bankovních účtech a několik luxusních vozidel (např. zn. Ferrari, Range Rover).

Tři osoby jsou stíhány pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za který jim v případě pravomocného rozsudku hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let. Na dva obviněné byla uvalena vazba. Ve skupině osob působil i jeden muž, který dlouhodobě žije v zahraničí a do České republiky jezdil pouze podepisovat dokumenty, na jejichž základě docházelo k páchání trestné činnosti. 


mjr. Mgr. Jiří Barták
vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti a tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel
tel: +420 261 331 921
mobil: +420 725 370 040
fax: +420 261 332 100
e-mail: media@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky