Celní správa České republiky
Generální ředitelství cel
Oddělení Vztahů k veřejnosti
Budějovická 7
Praha 4
V Praze 20. 5. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Generální ředitelství cel

Celní správa kontroluje online hazard

Celníci kontrolují online hazard i v době boje s pandemií koronaviru COVID-19. Za toto období odhalili dvacet nelegálních her. Nepovolený internetový hazard je provozován na internetových stránkách a je přístupný běžným prohlížečem. Na stránkách je nabízena nejčastěji technická hra (v podobě válcové hry) nebo živá hra (v podobě rulety nebo pokeru), nicméně není vyloučeno ani provozování kurzové sázky nebo loterie. Od začátku roku zjistili celníci výskyt nelegálního hazardu na téměř 70 internetových stránkách. Kontrolní činností se zabývá Celní úřad pro Plzeňský kraj.

Obyvatelé, zdržující se v tuto dobu převážně doma, měnili vlastní spotřebitelské návyky a stále více využívali internet. Vzhledem k rostoucímu zájmu o online hry celníci zaměřili kontrolu i na tuto oblast. Počítačová kriminalita obecně je rozšiřujícím se fenoménem. Specifikem je její latence, neboť se často vyskytuje v anonymním prostředí internetu, nereflektuje státní hranice a pachatelé i oběti bývají skryti. A tím je i provozování nepovolené internetové hazardní hry, tzn. bez příslušného (základního) povolení Ministerstva financí.

Nepovolený internetový hazard skýtá mnoho rizik. V první řadě není zaručena kvalita služby. Nepovolená hazardní hra může mít nastaven výherní podíl výrazně pod úrovní stanovenou českými právními předpisy. Účastník zpravidla nemá dostatečný přehled o vlastní účasti, například možnost sledovat souhrnnou výši proher nebo dobu účasti na hazardní hře. Provozovatelé provozující podle zákona o hazardních hrách tyto informace účastníkovi poskytují, a navíc je možné si u nich nastavit tzv. sebeomezující opatření. Jde o možnost účastníka stanovit si finanční či časové limity vlastního hraní. V neposlední řadě z nelegálního hazardu nejsou řádně hrazeny daně.

V první fázi byly celním úřadem prověřeny desítky internetových stránek. Celníci využili kromě vlastní vyhledávací činnosti i podněty legálních provozovatelů hazardních her, správních orgánů a znalostí z kompetence nepovolené reklamy na hazardní hry.  Výskyt internetové hazardní hry byl zjištěn na 66 internetových stránkách. Na některých z nich bylo zahájeno detailní šetření se zjištěním, že nepovolená internetová hra byla nabízena bez ověření totožnosti a věku, v českém jazyce a využitím běžných platebních způsobů k dotaci uživatelského konta. Taková nabídka je rizikem zejména pro mladistvé. Celní úřad provedl na stránkách registraci, ověřil, že se skutečně jedná o hazardní hru a šetření zadokumentoval do podoby důkazu v potřebné kvalitě a postoupil závěry z kontroly Ministerstvu financí k následné blokaci celkem 25 stránek a k zahájení přestupkového řízení. Další kontrolní činnost bude pokračovat.


Seznam obrázků


 
plk. Ing. Martina Kaňková
Tisková mluvčí GŘC
tel: +420 261 331 931
mobil: +420 724 431 127
fax: +420 261 332 100
e-mail: media@cs.mfcr.cz
 
Ohodnoťte srozumitelnost a užitečnost: