CZ EN Translate
Menu
  • Úvod
    • Tiskové zprávy
      • 2023
        • Krácení daní - společná akce celníků z Generálního ředitelství cel a policistů Národní centrály proti organizovanému zločinu
Celní správa České republiky
Generální ředitelství cel
oddělení vztahů k veřejnosti
Budějovická 7
140 00 Praha 4

V Praze 13.07.2023


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Generální ředitelství cel

Krácení daní - společná akce celníků z Generálního ředitelství cel a policistů Národní centrály proti organizovanému zločinu

Příslušníci Generálního ředitelství cel České republiky a kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) provedli uplynulých dnech rozsáhlou operaci, při které zadrželi organizovanou skupinu osob, která měla od ledna 2016 do současné doby zkrátit daň z přidané hodnoty o více než 138 milionů korun.

Hlavní organizátorka měla podle našich závěrů poskytovat účetní služby řadě společností, kdy jako součást služeb měla nabízet i snížení daňové povinnosti na základě zajištění fiktivní fakturace. K tomuto měla mít k dispozici řadu společností, které nevyvíjely žádnou činnost a v některých případech měla zneužívat další společnosti, jimž vedla účetnictví.

V rámci akce s krycím názvem VLAŠTOVKA byly na 16 místech celé České republiky provedeny domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor. Do akce bylo nasazeno 150 celníků a 130 policistů. Kriminalisté obvinili 28 osob z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby dle § 240 odst. 1,2 písm. a) odst. 3 písm. a) trestního zákoníku, spáchaný ve formě spolupachatelství. Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal na základě našeho podnětu návrh na vzetí do vazby u hlavní organizátorky trestné činnosti, který Obvodní soud pro Prahu 2 akceptoval.

Prověřování této věci vedli příslušníci celní správy od ledna 2022. Na případu s celníky a kriminalisty rovněž úzce spolupracovala Finanční správa České republiky (zejména Finanční úřad pro hlavní město Prahu a Finanční úřad pro Středočeský kraj) a Finanční analytický útvar.

Při realizaci bylo rovněž provedeno rozsáhlé zajištění majetků obviněných osob v prozatímní výši způsobené škody (nemovitosti, automobily, finanční prostředky, šperky a hodinky).  Finanční šetření však dále pokračuje.

V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním organizátorům této trestné činnosti trest odnětí svobody až na 10 let. 


kpt. Ing. Martina Kaňková
Generální ředitelství cel

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV


kpt. Ing. Martina Kaňková
Sekce pátrání - Generální ředitelství cel
mobil: +420 724 431 127
fax: +420 261 332 100
e-mail: media@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky