CZ EN Translate
Menu

Vámi poža​dované informace:

Ž​ á d á m
o poskytnutí informace, z jakého předpisu vyplývá povinnost při odběru vzorků (které jsou vybraným výrobkem nebo u nichž má správce daně podezření že se jedná o vybraný výrobek) dle § 83 d.ř., pokud se jedná o zboží, které je současně zajištěno (např. dle § 42 zákona č. 353/2003 Sb.), a k němuž tak dotčený subjekt nadále nemá přístup,
poskytnout možnost odběru vzorku i např. přítomné osobě (typicky řidiči dopravního prostředku v němž je zboží zajištěno), nebo majiteli zboží, pro účely jejich vlastního znaleckého zkoumání tohoto zboží (pro účely navazujícího daňového řízení).
Předpokládám, že tento postup není upraven zákonem (v praxi je odkazováno pouze na základní zásady při správě daní), ale pouze vnitřním předpisem správce daně, a současně není naplněn důvod pro odmítnutí poskytnutí informace dle zákona o svobodném přístupu k informacím. Jedná se totiž o postup garantující velmi důležité procesní právo daňových subjektů, a z toho důvodu lze dovodit zájem na jejich zveřejnění.

Poskytnuté inf​​ormace: 

Povinný subjekt přezkoumal Vaši žádost a sděluje:

       Dotazovaný postup není přímo upraven právním předpisem, ale vnitřním předpisem Celní správy České republiky. Vnitřní předpis celní správy je ve shodě se správnou praxí uvedenou v příručce Samancta Vítejte v příručce SAMANCTA (europa.eu) viz obecné zásady vzorkování.
       V souladu s § 6 informačního zákona vám poskytuji odkaz na zveřejněnou informaci č.j. 12715/2018-900000-202, která obsahuje vnitřní předpis.

https://www.celnisprava.cz/cz/vyhlasky/Stranky/Žádost-doručena-dne-21.2.2018-pod-č.j.-12715-2018-900000-202-odpověď-23.2.2018.aspx

      Při kontrolní činnosti se odebírá vzorek laboratorní, rozhodčí a rezervní. Vzorky laboratorní a rozhodčí jsou určeny pro celní správu a rezervní vzorek je určen pro kontrolovaný subjekt a slouží k provedení analýzy kontrolovaným subjektem v případě sporu proti výsledku analýzy provedené celní laboratoří. Kontrolovaný subjekt má na rezervní vzorek právo, které mu nesmí být odepřeno. 

     Situace, kdy se rezervní vzorek nevytvoří, jsou odůvodněné a jedná se o tyto situace:

a) zboží (zásilka) je zajištěno z důvodu bezpečnosti – např. z důvodu zjištění radiace, toxicity – alkohol s methanolem, neznámá chemická látka vykazující znaky zvláště nebezpečné látky s kombinovaným účinkem apod.);
b) charakter vzorku typu zásilky – pokud se jedná o malá množství (do cca 5 kg) vzorky se nerozděluji a pracuje se s celou zásilkou;
c) charakter vzorku typu ceniny – vzorek je unikátní – pracuje se s ním jako s kriminalisticko-technickou stopou;
d) je dostupné pouze malé množství vzorku, které vyloučí vytvoření tří identických vzorků.

     Celní správa České republiky má též postup pro případ (viz čl. 4 odst. 14 dotčeného předpisu), kdy zástupce kontrolovaného subjektu nebyl přítomen při odběru (například v případě zajištění zboží) – v tomto případě předpis stanovuje, že se rezervní vzorek odebere, pokud je to možné (viz vysvětlení výše) a s rezervním vzorkem se zachází jako s rozhodčím vzorkem. S poučením podle čl. 14 odst. 8 lze zástupci kontrolovaného subjektu tento rezervní vzorek vydat (opět pokud to povaha vzorku připouští – viz výše zejména bod a)). 

     Důležitá je ovšem skutečnost, že trojice vzorků laboratorní, rozhodčí a rezervní musí být naprosto identická, pokud mají mít důkazní hodnotu – musí být stejně balené, označené, zapečetěné a potvrzené vzorkařem. Pokud se odběru zúčastní i zástupce kontrolovaného subjektu, vyhotovené identicky časově a místně. Pokud by tedy byl požadavek na dodatečné vytvoření rezervního vzorku pro kontrolovaný subjekt (např. ze zajištěného zboží), toto není možné, právě z důvodu ztráty důkazního řetězce. 
     V tomto případě musí být vzorkování opakováno a provedeny nové odběry laboratorního, rozhodčího a rezervního vzorku, které se dokumentují jako nové vzorkování. Tento postup je možný, mohl by být subjektu odepřen pouze v situaci, že by to povaha vzorku nedovolila - viz výše.

Stránka byla publikována dne: 26.03.2021 9:38
Skočit na začátek stránky