CZ EN Translate
Menu

Vámi požadované informace:

„a) Prosím uveďte, zda je pěstitel technického konopí s rozlohou plochy, na které je technické konopí pěstováno, do 100 m2 oprávněn ohlásit místně příslušnému celnímu úřadu pěstování odrůd technického konopí, přestože k tomu není povinen, tedy dobrovolně splnit ohlašovací povinnost?“

 b) Prosím sdělte, zda příslušné orgány Celní správy České republiky provádějí testování a měření obsahu tetrahydrokanabinolu (THC) v rostlinách technického konopí, či zda uvedené činnosti provádějí jiné orgány státní správy.

c) Je-li odpověď na otázku výše pod písmenem b) kladná, prosím popište metodiku testování rostlin technického konopí na obsah THC, jestliže předmětné rostliny technického konopí jsou pěstovány a k testování zadrženy již v rámci pěstitelské výroby, a to nehledě na to, zda jsou pěstovány ve vnitřních nebo vnějších prostorech. Prosím popište konkrétní metodiku testování a uveďte právní předpisy, na kterých se tato metodika zakládá.

d) Prosím uveďte, zda příslušné orgány Celní správy České republiky měří obsah THC i v produktech z technického konopí, resp. zda kontrolují obsah THC v rostlinách a produktech z technického konopí rovněž v jiných fázích výroby a komerčního užití než samotné pěstování.


e) Je-li odpověď na otázku uvedenou výše pod bodem d) kladná, prosím uveďte a popište rozdíly v metodice testování obsahu THC u sklizených rostlin technického konopí a produktech ze sklizených rostlin technického konopí (typicky např. květy technického konopí či extrakty, oleje apod).

f) Prosím uveďte rozdíl v metodice testování obsahu THC rostlin technického konopí, není-li testována rostlina jako celek (tj. včetně listů a stonků), nýbrž např. pouze její květy.

g) Prosím uveďte, jakým způsobem zohledňujete kyselinu THCA v rámci měření obsahu THC v rostlinách a květech technického konopí. Žadatel podotýká, že kyselina THCA není uvedena v seznamu návykových látek, a tudíž žadatele zajímá, zda i tato kyselina je započítávána do celkového obsahu THC a případně jakým způsobem.

h) Prosím uveďte, jaký je rozdíl v metodice měření obsahu THC v sušených rostlinách technického konopí oproti rostlinám neusušeným, resp. jakým způsobem je zohledněn obsah vody v testované rostlině technického konopí.“


 

Poskytnuté informace:

ad a)  Ohlašovací povinnost osob pěstujících mák setý nebo konopí stanovuje § 29 Zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změněn některých dalších zákonů (dále jen „zákon o návykových látkách“), kde výše uvedené osoby pěstující na celkové ploše větší než 100 m2 jsou povinny předat hlášení místně příslušnému celnímu úřadu podle místa pěstování, a to v písemné nebo elektronické podobě.
        Pokud je konopí pěstováno na ploše o rozloze do 100 m2, může pěstitel nad rámec povinností vyplývajících ze zákona o návykových látkách, tuto skutečnost také nahlásit (název a číslo katastrálního území, název použité registrované odrůdy, kód půdního bloku nebo adresu a číslo popisné – v případě pěstování konopí v uzavřených prostorech).

ad b)  Testování a měření obsahu delta-9-tetrahydrokanabinolu (delta-9-THC) v rostlinách technického konopí provádí akreditovaná zkušební laboratoř Celní správy České republiky.

ad c)  Stanovení obsahu delta-9-THC je prováděno metodou plynové chromatografie s plameno-ionizační detekcí. Metoda je použitelná pro stanovení delta-9-THC ve vzorcích pocházejících (vyrobených) z rostlin konopí, např. sušené části rostlin – drtě, extrakty, oleje.
     Pro stanovení delta-9-THC neexistuje žádný závazný právní předpis, který by vymezoval postup provedení analýzy. Existují doporučené harmonizované postupy např. Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC), viz ISBN 978-92-1-148242-3 a dále v Příloze I prováděcího nařízení Komise (EU) č. 809/2014 ze dne 17. července 2014 je uvedena metoda pro stanovení obsahu delta-9-THC pro zemědělské účely. CTL provádí testování vzorků v souladu s uvedenými doporučenými dokumentovanými postupy, která jsou též využívány Policií ČR a dalšími evropskými celními laboratořemi.

ad d)  Orgány Celní správy České republiky kontrolují obsah delta-9-THC v rostlinách a produktech z technického konopí i mimo fázi samotného pěstování rostlin konopí např. ve vyrobených produktech.

ad e)  Rozdílem v metodice stanovení delta-9-THC u produktů vyrobených z konopí (např. extraktů a olejů) oproti rostlinám konopí je pouze v přípravě vzorku pro zkoušení – sušení, způsobu homogenizace a použití vhodného rozpouštěla, kterým dojde k izolaci cílových analytů (kanabinoidních látek) ze vzorku. Princip metody – stanovení pomocí plynové chromatografie s plameno-ionizační detekcí je zachován.        V případě produktů z konopí laboratoř vyjádří výsledek stanovení obsahu delta-9-THC na celý produkt, tak jak byl dodán do laboratoře. V případě sklizených rostlin konopí se výsledek vyjádří na listovou část a květenství rostlin konopí. Laboratoř též stanoví hmotnost stonků a dalších částí rostlin, v kterých je obsah kanabinoidních látek považován za zanedbatelný a které byly vyloučeny z analýzy, aby bylo možné provést též vyjádření na celkovou hmotnost rostliny.

ad f)  Metodika testování obsahu THC se neliší. Pokud je orgány Celní správy České republiky či jiného orgánu veřejné moci dodán do laboratoře vzorek obsahující např. pouze květy nebo listy, je analyzován dodaný vzorek. Výsledek stanovení obsahu delta-9-THC se vyjádří na celý vzorek, tak jak byl dodán do laboratoře.

ad g)  Kyselina delta-9-THC A se za podmínek používané metody kvantitativně rozkládá na delta-9-THC, čímž navyšuje jeho skutečný obsah ve vzorku. Výsledkem zkoušky je tedy celkový obsah delta-9-THC obsahující původní množství delta-9-THC ve vzorku a dále delta-9-THC, který vznikl dekarboxylací kyseliny delta-9-THC A ve vzorku. Obsah stanoveného delta-9-THC tedy odpovídá obsahu delta-9-THC, který se ze zkoumaného materiálu uvolní při vyšších teplotách např. kouřením, viz již uvedená příručka UNODC.

ad h)  Obsah delta-9-THC je vždy měřen v sušeném vzorku, neboť různý obsah vody v testovaných rostlinách by ovlivnil obsah stanovovaných analytů při vyjádření jejich koncentrace na hmotnost celých rostlin. Příprava vzorku probíhá v souladu s uvedenými dokumentovanými postupy. Po vysušení se vzorky uskladní v chladu a temnu.

Stránka byla publikována dne: 09.08.2021 8:36
Skočit na začátek stránky