CZ EN Translate
Menu

Ebola – základní informace na Letišti Václava Havla Praha

Co je Ebola?
Závažné infekční onemocnění způsobené virem Ebola a ve více než polovině případů končí smrtí.

Rizikové destinace
Mezi nejrizikovější osoby patří cestující letící ze zemí západní Afriky (Guinea, Libérie, Sierra Leone). 

Letiště Václava Havla Praha nemá s žádnou z těchto zemí přímou linku, avšak riziko představují také tranzitující cestující z jiných destinací, které tato přímá spojení mají.

Jak se virus Ebola přenáší?
Virus Ebola se na rozdíl od viru chřipky nešíří vzduchem, ale pouze přímým kontaktem s krví nebo jinými tělesnými tekutinami (např. slinami, močí) nakažené osoby, zemřelé nebo živé, příp. s nakaženými zvířaty. Přenos je možný i při nechráněném pohlavním styku s osobou, která onemocnění prodělala, během až sedmi týdnů po jejím vyléčení.

K přenosu viru Ebola nedochází při náhodném kontaktu na veřejných místech s lidmi, kteří nejeví známky nákazy. Virem Ebola se nelze nakazit při manipulaci s penězi, potravinami nebo v plaveckém bazénu.

Doba od nákazy do propuknutí příznaků je 2 – 21 dní.

Příznaky nakažení virem Ebola
Po 2 až 21 dnech po nákaze virem Ebola se mohou u postiženého náhle objevit horečky, svalové bolesti, slabost, bolesti hlavy a bolesti v krku.

Další stadium nemoci je provázeno zvracením, průjmem, vyrážkou a selháním funkce jater a ledvin. U některých nemocných se objevuje rovněž vnitřní a vnější krvácení a selhání více orgánů.

Proti tomuto onemocnění není k dispozici žádné specifické očkování a neexistuje žádná specifická léčba.

Je nutné si uvědomit, že tyto příznaky mají i jiná infekční onemocnění a nemusí se jednat o virus Ebola.

Co dělat v případě zjevných příznaků?
V případě, že se nacházíte v místě bydliště, co nejdříve kontaktujte svého ošetřujícího lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu a dbejte jejich pokynů, snažte se o co nejmenší kontakt s dalšími lidmi.

V případě, že jste v práci, co nejdříve vyhledejte stálou lékařskou službu na letišti a dbejte pokynů lékaře. Tel. kontakt na SLS je 3301, 3302.

Pokud zjistíte výše uvedené příznaky u jiných osob pohybujících se po letišti, kontaktujte prosím Bezpečnostní dispečink na lince 1000, 7777.


Stránka byla publikována dne: 14.10.2014

Skočit na začátek stránky