Celní správa České republiky
Celní úřad Praha Ruzyně
Aviatická 12/1048
160 08 Praha 6
V Praze 16. 9. 2019

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad Praha Ruzyně

Ruzyňští celníci odhalili pašeráky drog

Ruzyňští celníci odhalili na letišti Václava Havla v Praze Ruzyni zásilky hašiše, ketaminu a kokainu. Drogy pašovali dva cizinci ve věku 28 a 22 let.


V prvním případu cestoval cizinec z Dillí přes Istanbul do Prahy. Celníci objevili drogy při běžné kontrole zavazadel cestujících. Pašerákovo zavazadlo nejprve podrobili kontrole rentgenem, který vykazoval podivné předměty. Důkladná prohlídka odhalila v zavazadle skleněnou láhev, která obsahovala neznámou krystalickou látku reagující drogovým testem pozitivně na ketamin (brutto 1,74 kg) a dva dřevěné válce reagující drogovým testem pozitivně na hašiš (brutto 1,04 kg). Následná podrobná expertíza v kriminalistickém ústavu potvrdila, že se jednalo o ketamin o váze 361 g a hašiš o váze 340 g.

 

Druhý pašerák přicestoval do Prahy z Fortalezy přes Lisabon. Celníky na sebe upozornil svým nervózním chováním. Prvotní podezření na pašování drog celníkům potvrdila rentgenová kontrola a následná vnitřní prohlídka zavazadla při které bylo nalezeno v průhledném sáčku 15 ks kontejnerků společně s exkrementy. Z tohoto důvodu bylo provedeno u cizince rentgenové vyšetření. Postupně z těla pašeráka vyšlo dalších 18 ks kontejnerků naplněných bílým práškem. Chemická látka při provedení detekční zkoušky pozitivně reagovala jako kokain. Celková hmotnost všech kapslí byla 310 g. Určení vlastní hmotnosti a druhu zajištěné drogy je předmětem další odborné expertízy. Podle zkušeností celníků se s největší pravděpodobností jedná o velmi koncentrovaný kokain.


Oba cizinci byli předáni Národní protidrogové centrále Policie ČR k zahájení trestního stíhání pro podezření ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

 


Seznam obrázků


 
kpt. Ing. Šárka Miškovská
Tisková mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně
tel: +420 261 331 084
mobil: +420 602 490 784
e-mail: s.miskovska@cs.mfcr.cz
 
Ohodnoťte srozumitelnost a užitečnost: