CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro Královéhradecký kraj
Oddělení 11 - Právních a správních činností
Bohuslava Martinů 1672/8a 
501 01 Hradec Králové

V Hradci Králové 31.10.2023


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Královéhradecký kraj

Celníci zadrželi odpad z Polska


Nedaleko bývalého hraničního celního přechodu Náchod-Běloves zadrželi v minulých dnech královéhradečtí celníci při běžné celní kontrole kamion s návěsem přepravující 23 tun odpadu.

Polský dopravce vezl odpad do České republiky, kde měl být recyklován. V dokumentech, které řidič předložil hlídce, byl deklarován jako plast.  Vizuálně se však nejednalo o jednodruhovou surovinu, směs obsahovala dále kusy kovu, textilu či papíru a další blíže neidentifikované druhy odpadu. Hmota navíc silně zapáchala.

Vzhledem k důvodnému podezření, že přepravovaný odpad nesplňuje svým obsahem, konzistencí a vzhledem vlastnosti uvedené v předložených dokumentech, jej celníci zadrželi.

Rozpor mezi faktickým stavem odpadu a údaji uvedenými v průvodních dokladech šetří Ministerstvo životního prostředí České republiky ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí, jež může v přestupkovém řízení rozhodovat o uložení správního trestu. Pokuta může dosáhnout výše až 50 milionů korun.

Legislativa, která upravuje nakládání s odpady, dopadá na veškerou přeshraniční dopravu odpadu a zakazuje jeho nelegální přepravu jak ve směru do tuzemska, tak i ve směru z Česka do zahraničí.


por. Ing. Jitka Fajstavrová
Tisková mluvčí CÚ pro Královéhradecký kraj
tel: +420 495 756 221
mobil: +420 602 372 515
e-mail: j.fajstavrova@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky