Celní správa České republiky
Celní úřad pro Liberecký kraj
České mládeže 1122
460 03 Liberec 6
V Liberci 9. 7. 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Liberecký kraj

Celníci nacházejí při kontrolách nezdaněné cigarety a tabák

​Mobilní hlídky libereckých celníků uplynulý víkend zachytily několik případů, kdy se řidiči či spolucestující pokoušeli nelegálně převézt z Polska do České republiky nezdaněné tabákové výrobky, cigarety a tabák neznačené tabákovými nálepkami platnými pro daňové území České republiky.

V sobotu 4. července zastavila hlídka celníků u Hrádku nad Nisou osobní vozidlo, ve kterém cestovali muž (69 let) a žena (57 let). Při jeho kontrole pak hlídka našla celkem 4 040 kusů cigaret. Řidič i spolucestující žena shodně doznali, že každému patří 2 020 kusů, a že si je vezou pro vlastní spotřebu.

Následující den, v neděli 5. července, zastavili celníci ke kontrole u Kunratic vytipované osobní vozidlo jedoucí z Polska, ve kterém při kontrole našli 3 200 kusů cigaret. Řidič (62 let) a s ním cestující žena (32 let) shodně prohlásili, že každému z nich patří 1 600 kusů a vezou si je pro svou potřebu.

V pondělí 6. července pak celníci překazili hned dva pokusy převézt si z Polska nezdaněné tabákové výrobky. V prvním případě zjistili u Hrádku nad Nisou kontrolou osobního auta, že řidička (50 let) si veze 2 000 kusů cigaret, a s ní cestující muž (40 let) 3 000 kusů cigaret. Ve druhém případě našla hlídka v kontrolovaném vozidle, rovněž u Hrádku nad Nisou, u řidičky (45 let) 2 kilogramy řezaného tabáku určeného ke kouření.

Prodejem těchto cigaret a tabáku v tuzemsku by státu vznikla škoda za neodvedenou spotřební daň ve výši 40 416 korun.

Celníci v Libereckém kraji se s případy pokusů o pašování cigaret a tabáku z Polska setkávají stále. Neuplyne týden, aby nezadrželi při kontrolách nezdaněné tisíce cigaret a kilogramy tabáku. Kontroly mají vždy shodné zjištění. Kontrolované osoby si vezou větší množství tabáku nebo cigaret, nemají u sebe žádné doklady o koupi tabákových výrobků a celníkům nemohou prokázat jejich zdanění. Tvrdí, že si kuřivo vezou pro osobní spotřebu. Jenže tato spotřeba je omezena limity stanovenými zákonem o spotřebních daních. Podle tohoto zákona si může každý, kdo je starší 18 let, přivézt z jiného členského státu EU, např. z Polska, maximálně 1 kilogram tabáku ke kouření a 800 kusů cigaret pro osobní spotřebu, když u tohoto množství nemusí prokazovat zdanění. Vše nad tyto limity je považováno za větší množství, a není-li tabákový výrobek opatřen tabákovou nálepkou České republiky a doprovázen doklady prokazující zdanění, je celníky zajištěn a současně je jimi požadováno uhrazení spotřební daně. Následně celní úřad rozhodne o propadnutí nebo zabrání zajištěných tabákových výrobků, a vedle toho uloží sankci pokuty za přestupek proti nakládání s tabákovými výrobky, které nejsou značeny platnou tabákovou nálepkou. Pokud spotřební daň z nelegálně převážených tabákových výrobků přesáhne částku 5 000 Kč, vystavuje se navíc kontrolovaná osoba možnému trestnímu stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží podle trestního zákoníku.

Od začátku roku již celníci z Liberce překazili 45 pokusů propašovat tabákové výrobky v celkovém množství 160 260 ks cigaret a 138,43 kg tabáku, u kterých výše spotřební daně, o kterou by stát přišel, pokud by se podařilo tyto výrobky na tuzemský trh propašovat, činí 793 900 korun. 


Seznam obrázků


 
por. Bc. Martin Stočes
Tiskový mluvčí Celního úřadu pro Liberecký kraj
tel: +420 485 285 239
mobil: +420 601 587 509
fax: +420 485 218 200
e-mail: m.stoces@cs.mfcr.cz
 
Ohodnoťte srozumitelnost a užitečnost: