CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro Moravskoslezský kraj
nám. Sv. Čecha 8
702 00 Ostrava - Přívoz

V Ostravě 23.04.2024


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Moravskoslezský kraj

Loňský rok očima moravskoslezských celníků

Každoroční zhodnocení výsledků činnosti uplynulého roku se uskutečnilo také na Celním úřadu pro Moravskoslezský kraj. Hlavní, rozhodně ne však jedinou, činností celní správy je výběr cla, spotřebních daní a pokut v dělené správě. V této fiskální rovině s přínosem bezmála 2,5 mld. Kč je Celní úřad pro Moravskoslezský kraj jedním z nejefektivnějších úřadů v republice.  

Největší mírou k naplnění několikamiliardových příjmů do státního rozpočtu přispěla práce krajských celníků v oblastech výběru cla s příjmem přesahujícím jednu miliardu. Podobných čísel dosáhli i v příjmech z ekologických daní a ve vybraných poplatcích a pokutách v tzv. dělené správě. Kompetence dělené správy znamená, že celní úřad vybírá, případně vymáhá, některé poplatky a pokuty uložené jinými správními úřady. Největším plátcem cla v našem regionu je nošovická automobilka Hyundai a s ní spojení výrobci automobilových komponentů.

Krajovou zvláštností je Letiště Leoše Janáčka, které je pro celní správu zajímavé především z pohledu nákladních letů ve vztahu k mezinárodní přepravě zboží. Letecky se tak každoročně přepraví okolo 15 tisíc tun exportních a importních zásilek. Dvacetiprocentní nárůst v loňském roce zaznamenali celníci také v počtu odbavených cestujících. K odletu do cíle své cesty si mošnovské letiště vybralo přes 340 000 lidí.

S přímým výkonem pracovníků celního úřadu se mohou často setkat také řidiči na krajských silnicích. Moravskoslezští celníci loni na zpoplatněných komunikacích vybrali pokuty za nezaplacené dálniční známky a mýto přes pět a půl milionu korun. Hojně kontrolovanou oblastí v Moravskoslezském kraji jsou nelegální herny, ve kterých celníci zajistili 80 kusů herních technických zařízení. Úspěšní byli také v ochraně práv duševního vlastnictví. V obchodech, provozovnách, ale i v tajných skrýších objevili padělky značkového zboží, hraček, parfémů a textilu v hodnotě přesahující 12 milionů korun. V loňském roce dělaly celníkům starosti také časté dovozy nezdaněných cigaret a tabákových výrobků převážně z Polska. Hodnota tohoto nezdaněného kontrabandu činila bezmála půl milionu korun. Právě nezdaněné cigarety, padělky zboží a nelegální herny zaměstnávají krajské celníky nejčastěji. 


por. Bc. Zuzana Němcová
Tisková mluvčí CÚ pro Moravskoslezský kraj
tel: +420 261 335 830
mobil: +420 607 049 750
e-mail: z.nemcova@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky