CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Celní úřad pro Ústecký kraj
Hoření 3540/7A
400 11 Ústí nad Labem 11

V Ústí nad Labem 24.06.2022


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Ústecký kraj

Řidiči vezli nadlimitní množství pohonných hmot i lihovin

Další nelegálně přepravované pohonné hmoty, víno, ale i destilát odhalili ústečtí celníci při silničních kontrolách v uplynulých dnech.

Ústečtí celníci řešili během jednoho týdne hned několik případů nadlimitních přeprav vybraných výrobků, kterých se dopustili cizinci, tedy řidiči z Rumunska. Všechny se udály na dálnici D8.

Nejprve nedaleko obce Petrovice zastavila mobilní hlídka celníků ke kontrole řidiče, který v nákladovém prostoru dodávky převážel 10 plastových 25 litrových barelů. Pět z nich již bylo prázdných, v ostatních se nacházela motorová nafta.

Pak si u Lovosic celníci vytipovali ke kontrole dodávku s přívěsným vozíkem moldavské imatrikulace. Na dotaz hlídky, zda se ve vozidle nacházejí cigarety či jiné vybrané výrobky rumunský řidič celníkům sdělil, že má jen pár krabiček cigaret pro osobní potřebu. Při kontrole zavazadlového prostoru ale celníci odhalili pod zavazadly ukrytý nerezový sud tzv. KEG. Jak se později ukázalo obsahoval 30 litrů moldavského vína. Při následné kontrole přívěsného vozíku zaujaly celníky dvě krabice obalené černou folií. Řidič tvrdil, že v jedné jsou brambory a ve druhé cibule. Když celníci krabice rozbalili, objevili uvnitř čtyři plastové kanystry každý o objemu 5 litrů s čirou kapalinou a lihovým odérem. Kontrolním měřením byla objevené pálence zjištěna lihovitost 73 procent.

O den později celníci na stejném stanovišti objevili v nákladovém prostoru dodávky, též s rumunskou poznávací značkou, jeden 60 litrový a dva 25 litrové barely. Ty obsahovaly načervenalou kapalinu se zápachem minerálního oleje. Celníci odebrali orientační kontrolní vzorek i z nádrže vozidla. Provedený test reagoval pozitivně na přítomnost značkovače.  

Protože hříšníci, směřující nejčastěji do sousedního Německa, nebyli při kontrole schopni předložit žádný doklad, který ukládá zákon, celníci nalezené nadlimitní množství vybraných výrobků zajistili. V celkovém součtu se jednalo o 200 litrů motorové nafty, 30 litrů vína a 20 litrů destilátu. Zajištěné vybrané výrobky propadnou ve prospěch státu.

Zákon o spotřebních daních jasně uvádí, jaké množství vybraných výrobků je možné bez patřičných dokladů převážet pro osobní spotřebu. Jelikož ustanovení zákona vychází ze směrnice Evropské unie, platí obdobná pravidla i v ostatních členských státech. 


por. Jiří Nejedlý
Tiskový mluvčí CÚ pro Ústecký kraj
tel: +420 475 667 369
mobil: +420 731 421 645
fax: +420 475 667 310
e-mail: nejedly@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky