CZ EN Translate
Menu
Celní správa České republiky
Generální ředitelství cel
oddělení vztahů k veřejnosti
Budějovická 7
140 00 Praha 4

V Praze 21.12.2023


TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Generální ředitelství cel

Opatrnost při nákupech diamantů je nezbytná

Celně technická laboratoř Generálního ředitelství cel (CTL) je vstupním místem pro surové diamanty a pro účely celního řízení ověřuje pravost a hodnotu těchto vzácných nerostů dovážených ze zemí mimo Evropskou unii. Během posledního měsíce eviduje případy, kdy místo kupovaných diamantů jsou příjemcům zasílána broušená skla.  

Specialisté, kteří se zabývají v CTL analýzou drahých kamenů, evidují během krátké doby pět případů podvodného jednání při nákupu diamantů na internetu. Jedná se o nový druh podvodů, se kterými se celní správa zatím nesetkala.

Zahraniční e-shopy nabízejí k prodeji za výhodnou cenu broušené a leštěné diamanty. Ve skutečnosti se v zásilkách objeví barevné broušené sklo, nebo imitace diamantů, jejichž hodnota je samozřejmě řádově nižší než u diamantů. Místo prodávaných diamantů analytici CTL identifikovali broušené moissanity v hodnotě cca 150 – 200 dolarů. Tyto věrohodné napodobeniny diamantů nelze běžnou vodivostní zkoušečkou rozeznat od pravých diamantů, což nahrává nekalým praktikám prodejců.

První indicií, že se jedná o podvod, by pro kupujícího měla být podezřele nízká cena kupovaného nerostu. Broušený modrý diamant o váze 17 karátů nelze prodávat za 20 ani 500 dolarů. Jeho cenu lze odhadovat na cca 500 tisíc dolarů. Určitým vodítkem pro kupujícího může být i tzv. „Rapaport price list“, ve kterém lze přibližně dopočítat cenu diamantů v závislosti na jeho barvě, čistotě a velikosti diamantu. Broušený diamant mívá svůj diamantový certifikát, který je jeho „rodným listem“ a vydává se na základě odborné zkoušky, která ověří náležitosti diamantu - karátovou hmotnost, čistotu, barvu a diamantový brus. Kupujícím byly zaslány podvodné certifikáty, nebo zcela chyběly.

Celní správa ČR eviduje také případ podléhající Kimberleyskému procesu certifikace, kdy si český občan ve třetí zemi vyhledal údajné prodejce surových diamantů, kteří mu po zaplacení zaslali prázdnou zásilku. Tento podvod byl rovněž identifikován CTL, která má oprávnění otevřít přísně střeženou a zapečetěnou zásilku převážející zboží této vysoké hodnoty.


plk. Ing. Hana Prudičová
Tisková mluvčí GŘC
tel: +420 261 331 921
mobil: +420 607 007 937
fax: +420 261 332 100
e-mail: media@cs.mfcr.cz
Skočit na začátek stránky