CZ EN Translate
Menu

Informace o odkladu fáze 5 NCTS

Na základě rozhodnutí Celní správy ČR (CS) dochází ke změně termínu pro implementaci fáze 5 NCTS. Nasazení fáze 5 NCTS bude odloženo o šest měsíců, tzn. na říjen 2023. Předpokládá se, že ve stejném termínu bude zprovozněn i nový systém pro vývoz (AES).

Důvodem pro odklad je zejména vysoký počet dotazů a informací o potížích při implementaci systémů pro NCTS fáze 5, se kterými se dodavatelé komerčních softwarů pro komunikaci s NCTS, významné hospodářské subjekty, jakož i deklarantská veřejnost potýká. Zástupci těchto skupin žádají o více času na vývoj a zavedení systému v požadovaném termínu a kvalitě. Zároveň bude vyvíjen nový webový klient provozovaný CS pro režimy tranzit, vývoz a dovoz, jakožto bezplatný nástroj pro podávání elektronických celních prohlášení. Snahou CS je sladit, popř. přiblížit termín zprovoznění nového webového klienta a nových elektronických celních systémů pro tranzit, vývoz a dovoz. 

Další informace o implementaci fáze 5 NCTS budou podány na příštím jednání Smíšené pracovní skupiny, které je plánováno na březen - duben 2023.

 


Stránka byla publikována dne: 25.01.2023

Skočit na začátek stránky