CZ EN Translate
Menu
 • Úvod
  • Humanitární pomoc Ukrajině

Humanitární pomoc Ukrajině

​​​​ukraine.jpg

V rámci humanitární pomoci pro  Ukrajinu je nutné počítat s celním odbavením na straně Slovenska, resp. Polska a Ukrajiny. Dle dostupných informací ukrajinští kolegové provádějí důkladné kontroly zboží označeného jako humanitární pomoc, aby zamezili případným diverzním akcím. Pro snazší identifikování konkrétního zboží a také rychlejší celní odbavení je nezbytně nutné přikládat k přepravě podrobný soupis přepravovaného zboží.

​​
​Humanitární pomoc pro Ukrajinu je nutné dělit na dva druhy:

 1. na pomoc určenou pro prchající ze země - materiální pomoc v podobě spacáků, karimatek, dek, hygienických potřeb atd. Toto zboží nutně nemusí opouštět celní území Unie, přičemž na takové zboží se nevztahuje povinnost celního odbavení.

  Osobní i nákladní vozidla a autobusy jsou osvobozeny od dálničních poplatků a mýta po dobu nouzového stavu pro humanitární účely v souvislosti s válkou na Ukrajině. U vozidel nad 3,5 tuny dopravce pouze on-line vyplní formulář a pokud má OBU jednotku, před cestou zavolá na infolinku správce mýtného systému. Řidiči osobních automobilů do 3,5 tuny nemusejí humanitární cestu předem hlásit.
  Odpuštění dálničních poplatků se týká i osobních vozidel s ukrajinskou poznávací značkou, která po dobu nouzového stavu využijí síť zpoplatněných dálnic na cestě do bezpečí před válečným konfliktem.  
  Ministerstvo dopravy ČR - Média a tiskové zprávy (mdcr.cz)

 2. na materiální pomoc, která bude využita ve vnitrozemí Ukrajiny - na toto zboží se vztahují celní formality. Pro rychlejší celní odbavení na hranicích je možné uvést zboží do režimu vývoz již na českých celních úřadech, ale tuto povinnost je možné učinit také na skutečném místě výstupu zboží z celního území Unie. V rámci současné situace například na Slovensku je vhodné se  řídit  podrobnými informacemi uvedenými na oficiálních webových stránkách Finanční správy Slovenské republiky. Informac​e o postupu v Polsku lze najít na těchto stránkách.

 

Aktuální potřeby v podobě materiální humanitární pomoci uvádí oficiální facebooková stránka Velvyslanectví Ukrajiny v Praze.

Post 1: https://www.facebook.com/UkraineEmbassyinCzechia/posts/4937778162982125​

Post 2: https://www.facebook.com/UkraineEmbassyinCzechia/posts/4940672966025978

 

Aktuální  informace o celním řízení v tuzemsku získáte na jednotlivých celních odděleních Kontakty na celní úřady | Celní správa ČR (celnisprava.cz)


Stránka byla publikována dne: 10.03.2022 13:34
Skočit na začátek stránky